Alexandru Maxim, extrem de sincer după înfrângerea României în Muntenegru: „Am avut o prestație jalnică!”

Alexandru Maxim isi pune mainile in cap dupa o ratare in meciul de fotbal dintre Romania si Islanda, din cadrul Preliminariilor Campionatului Mondial 2022, desfasurat pe Stadionul Steaua din Bucuresti, joi 11 noiembrie 2021. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Alexandru Maxim, mijlocașul în vârstă de 31 de ani de la Gaziantep, a fost extrem de sincer și dur după înfrângerea României în Muntenegru.

Partida dintre Muntenegru și România s-a jucat sâmbătă seară, la Podgorica, în cadrul primei etape a grupelor Ligii Națiunilor, iar gazdele au învins cu scorul de 2-0, după golurile marcate de către Mugosa, în minutul 66, respectiv Vukcevic, în minutul 87.

Intrat pe teren imediat după pauză, în locul lui Darius Olaru, Alexandru Maxim a recunoscut că România nu are niciun alibi pentru acest eșec cu Muntenegru.

Alexandru Maxim, extrem de sincer după înfrângerea României în Muntenegru

„Explicații, sincer, nu găsesc, pentru că eu consider că am avut o prestație jalnică. Nu vreau să folosesc cuvinte mai dure, dar am făcut un joc slab, mult sub ceea ce arătăm la echipele de club. Din punct de vedere ofensiv, nu am produs absolut nimic. Am făcut un meci foarte slab, nu meritam niciun punct azi. Nu cred că avem vreo explicație pentru jocul prestat în seara asta. Ca jucători, ne asumăm tot ce s-a întâmplat astăzi pe teren. Trebuie să ne strângem, să discutăm între noi și tot noi suntem cei care trebuie să rezolvăm.

Ca grup, sunt jucători foarte buni care își doresc foarte mult ca România să câștige și să se califice la un turneu final, dar nu se vede acest lucru pe teren. Nu vreau să caut vinovați. De la primul, până la ultimul suntem vinovați. Vom încerca să găsim și cauzele. Strângem rândurile, pentru că ne așteaptă un joc la fel de important în câteva zile. Cu siguranță, ne dă de gândit ceea ce s-a întâmplat în seara asta”, a spus Alexandru Maxim, după meci, la Prima TV.

Returul cu Muntenegru se va disputa în Giulești, pe 14 iunie, de la 21:45. În această pauză competițională, tricolorii vor mai juca cu Bosnia și Herțegovina (7 iunie, ora 21:45, Stadion Bilino polje) și Finlanda (11 iunie, ora 21:45, Stadion Giulești).

Publicat: 05 06. 2022, 00:13