Alarmă pentru selecționerul Mirel Rădoi! Nicolae Stanciu s-a accidentat la ultimul amical al echipei Slavia Praga. „Sper să nu fie o problemă gravă” | VIDEO

Nicolae Stanciu îi dă emoții selecționerului Mirel Rădoi cu o lună și jumătate înaintea barajului cu Islanda. Mijlocașul român a simțit dureri la gambă în amicalul Slavia Praga-Hammarby și a fost înlocuit încă din minutul 9.

Meciul începuse foarte bine pentru Nicolae Stanciu. Mijlocașul român a deschis scorul în minutul trei după ce l-a executat pe portarul advers cu o execuție frumoasă. Șase minute mai târziu, Stanciu părăsea terenul. S-a plâns de dureri la gambă și antrenorul nu a vrut să riște nimic.

„O să vedem cât de serioasă este accidentarea lui Nicolae Stanciu. El are o problemă la gambă. Nu pare ceva serios și sper să nu fie o problemă gravă. Nico a simțit o durere și l-am înlocuit imediat pentru că nu am vrut să risc nimic. O să vedem zilele următoare despre ce este vorba”, a declarat antrenorul Jindřich Trpišovský.

În fotografia postată de rețeaua de Twitter a Slaviei se vede cum antrenorul se duce îngrijorat la Stanciu, la finalul partidei, ca să afle ce probleme are.

Slavia Praga a câștigat cu 4-2 amicalul cu Hammarby, formație care a terminat pe locul 3 campionatul din prima ligă suedeză. Jurnaliștii au scris că liderul din Cehia a făcut spectacol.

Nicolae Stanciu s-a accidentat cu o săptămână înainte de primul meci oficial al sezonului. Fanii așteaptă mai multe reușite de la fotbalistul care a fost adus cu 4 milioane de euro. Antrenorul Jindřich Trpišovský a explicat că internaționalul român nu ajunge prea des la poartă pentru că este folosit pe un post unde trebuie să alerge mult pentru colegi. A promis că lucrurile vor sta altfel în acest an. Stanciu a jucat 16 partide în campionat și a înscris două goluri.

Slavia Praga este liderul campionatului ceh cu 54 de puncte. Formația de pe locul secund are 38 de puncte.

Publicat: 09 02. 2020, 16:21
Actualizat: 10 02. 2020, 16:38