Adrian Petre e „on fire”! VIDEO | Gol extrem de important în poarta campioanei din Danemarca

Adrian Petre (20 de ani) continuă prestațiile bune de la Esbjerg, în Danemarca. Atacantul naționalei de tineret, crescut de UTA Arad, a marcat un gol extrem de important pentru echipa sa în ultima etapă de campionat, contra campioanei Danemarcei, Midtjylland. Esbjerg – Midtjylland s-a terminat 2-2.

Petre a marcat în prelungiri, în minutul 90+6, după o centrare venită din dreapta. Atacantul a pus latul și l-a învins pe portarul advers. Cu acest gol, Adrian Petre a ajuns la șapte goluri și două pase decisive în 17 meciuri din acest sezon la Esbjerg.

Atacantul e unul dintre oamenii care au pus umărul la calificarea naționalei de tineret la Campionatul European din 2019, găzduit de Italia și San Marino.

Cotat la 300.000 de euro de Transfermarkt, Adrian Petre a ajuns la Esbjerg în vara lui 2017, iar de atunci a strâns 41 de meciuri, a marcat de 19 ori și a livrat patru pase de gol. La echipa a doua a danezilor, Petre a strâns patru goluri și un assist, în șase meciuri.

Publicat: 05 11. 2018, 21:36
Actualizat: 05 11. 2018, 21:49