Adi Mutu l-a sunat pe Horațiu Moldovan după debutul la echipa națională a României. Ce i-a transmis portarului de la Rapid. „Ne-a salvat de la un rezultat dezastruos!”

Horațiu Moldovan, portarul Rapidului, a debutat la echipa națională a României în meciul amical disputat cu Slovenia, scor 1-2.

Portarul Rapidului a fost titularizat de Edi Iordănescu în partida amicală disputat de România cu Slovenia, scor 1-2, iar prestația goalkeeperului a fost lăudată de Adi Mutu.

„Briliantul” crede că Horațiu Moldovan a avut o prestație bună în partida de verificare cu Slovenia, iar acesta chiar „ne-a salvat în prima repriză de la un rezultat dezastruos”.

Adi Mutu l-a sunat pe Horațiu Moldovan după debutul la echipa națională a României

Adi Mutu a dezvăluit și că l-a sunat pe Horațiu Moldovan la finalul meciului amical dintre România și Slovenia și l-a felicitat pentru debut. Totodată, „Briliantul” a dorit să scoată în evidență jocul de picior al goalkeeperului său.

„Mi s-a părut că a fost bine! Atunci când primești două goluri te gândești că putea să facă ceva, dar eu cred că ne-a salvat în prima repriză de la un rezultat dezastruos.

A salvat două ocazii importante în prima repriză, zic eu. Mi-a plăcut, am vorbit și cu el azi dimineață. L-am felicitat pentru debut, în sfârșit, după un an de zile.

A fost bun și la jocul cu piciorul, cred că a adus o siguranță în poarta României, așa mi s-a părut. Acum nu știu dacă sunt subiectiv sau nu”, a declarat Adrian Mutu, conform Fanatik.

Echipele de start de la România – Slovenia:

România: H. Moldovan – Cr. Manea, Burcă, Nedelcearu, Vătăjelu – R. Marin, M. Marin, Cicâldău – Cordea, Pușcaș, Drăguș
Rezerve: Târnovanu, M. Popa – Opruț, Băluță, Ștefănescu, Petrila, Pantea, Ad. Rus, Paraschiv, Olaru, Moruțan, Drăgușin, Sefer, Păun, Boloca
Selecționer: Edi Iordănescu

Slovenia: Oblak – Stojanovic, Blazic, Bijol, Balkovec – Lovric, Cerin, Kurtic, Verbic – Sesko, Sporar
Rezerve: Vidovsek, Vekic – Karnicnik, Stankovic, Elsnik, Zajc, Horvat, Mevlja, Vombergar, Zahovic, Brekalo, Sikosek
Selecționer: Matjaz Kek

Publicat: 19 11. 2022, 09:48