Nașul rămâne Naș! Voluntariul lui Adi Mutu a învins echipa Finului Adrian Neaga, iar ACS Poli rămâne pe loc periculos

FC Voluntari s-a impus cu 3-2 pe terenul lui ACS Poli, într-un duel „naș-fin” al băncilor, câștigat de suspendatul Adrian Mutu. Ilfovenii au marcat prin Daniel Benzar, Laurențiu Marinescu (din penalti) și Adrian Bălan, cel care și-a și permis „luxul” de a irosi o lovitură de la 11 metri. Timișoara nu a jucat aproape nimic în prima repriză, iar apoi, golurile lui Artean din penalti și al lui Roman nu au mai fost suficiente.

Echipa Nașului Mutu a dominat categoric prima repriză. Încă din minutul 7, Voluntariul a dat gol, după o repingere greșită a lui Cînu. Marinescu a pătruns cu balonul în careu, Straton l-a întâmpinat salvator, dar timișoreanul Daniel Benzar a venit din spate și nu a „iertat-o” pe Poli. Timișorenii puteau egala peste trei minute, după un corner bătut de Raț, chiar prin Cînu. Experiementatul jucător a trimis însă puțin cu capul pe lângă poarta lui Balauru. Elevii lui Mutu au continuat să preseze, mai ales că Marinescu avea „bulevard” pe partea lui. Sânmărtean a bătut foarte bine o lovitură liberă, scoasă foarte bine de Straton, iar Novac a reluat peste poartă, spre norocul alb-violeților.

Fără antidot pentru Benzar, Sânmărtean și Deac

Din minutul 19, Neaga a fost nevoit să îl scoată pe Enescu, înlocuit cu Artean. Jocul a continuat însă la fel de prost. Drăghici a irosit o ocazie cu un șut mult peste poartă, iar Daniel Benzar a avut două ocazii mari. Replica timișorenilor a fost un șut al lui Munteanu, mult peste, după care „glonțul” a trecut iar pe la ureche. Sânmărtean a bătut o lovitură liberă, Marinescu i-a centrat lui Deac, dar șutul s-a dus în bară. Peste două minute însă, Cînu a „comis-o” din nou cu penalti făcut la Daniel Benzar. Marinescu a bătut și a marcat pentru 0-2 la pauză.

Poli a rămas fără un om din minutul 55

Timișoara a început repriza secundă ceva mai curajoasă. Artean a avut un șut parat de Balauru, dar din minutul 55, timișorenii au rămas fără Șeroni. Jucătorul a luat al doilea cartonaș galben după un fault în fața careului, iar Adrian Bălan a trimis peste poartă lovitura liberă acordată. Benzar a continuat să fie un pericol în careu, iar în minutul 58, a obținut penalti la faultul lui Haru. Bălan a irosit penaltiul, trimis mult peste poaartă. Peste două minute, cu jocul avântat, Drăghici a scos penalti la Horj, iar Artean nu a ratat și Timișoara a început să viseze frumos.

Voluntariul cu golurile, Poli cu avântul

Bănățenii au prins ceva curaj, dar oaspeții i-au „liniștit” cu golul marcat de Adrian Bălan în minutul 65, după ce Deac a recuperat de la picioarele lui Raț. Peste zece minute, cu jocul heirupist, Poli a reușit să înscrie, de data aceasta prin Roman, după o centrare a lui Munteanu. Nici Voluntariul nu s-a lăsat mai prejos, iar Daniel Benzar l-a pus pe Straton din nou în încurcătură cu un șut. Timișoara a încercat, dar degeaba, iar la final, timișorenii Ivanovici și Benzar au combinat frumos în fața porții, dar fără rezultat. Meciul s-a terminat cu un cartonaș roșu luat la final de Melinte.

• ACS Poli Timișoara: Straton – Haruț, Melinte, Cînu, Raț – Munteanu, Artean, Enescu (min 19 Șeroni), Ciucur (min Țigănașu) – Roman, Drăghici (min 78 Popovici)
  • FC Voluntari: Balauru – Pleașcă, C. Achim, Horj, Bucurică – Novac, Sânmărtean (min 78 Lazăr) – G. Deac (min 66 Căpățînă), Marinescu (min 68 Ivanovici), D. Benzar – Ad. Bălan
Publicat: 04 05. 2018, 20:12
Actualizat: 04 05. 2018, 20:13