Mutu, out din Cupa Ligii. „Șepcile roșii” continuă surprizele. „U” Cluj – Petrolul 1-0

• Puștiul Kovacs a marcat golul care a eliminat Petrolul din Cupa Ligii.
  • Răzvan Lucescu a jucat cu rezervele la Cluj și a pierdut duelul cu Mihai Teja.
  • Adrian Mutu a jucat în ultima jumătate de oră pentru Ploieșteni, într-un meci în care atacantul Nkoyi a fost eliminat.

Răzvan Lucescu le-a rezervat Cupa Ligii noutăților din această vară sau rezervele din sezonul trecut. A început cu Cobrea, Fanchone, Nepomunceno, Nkoyi și Satli dintre noii veniți, iar vedetele Mutu sau Geraldo au rămas pe bancă. Calculele „Juniorului” n-au preaieșit în prima repriză, iar clujenii lui Teja n-au fost gazde bune pentru noii sosiți în fotbalul românesc și au profitat la maxim relațiile de joc superioare. Unadintrefavoritele la câștigarea trofeului, Petrolul a avut probleme mari pe contraatacurile „șepcilor roșii”. Costin, unuldintreceipatrujucătorinoititularizați de Teja, a fostprimulsemn de îngrijorarepentruLucescu, când s-ainfiltratîndefensivaexperimentală al Petrolului, dar a fostblocat de Cobrea (15). Tot dupăuncontraatac a venitșigolul. ÎnpoartaPetrolului, spresurprindereapariorilor.Lemnaru s-a demarcate înbandăși a centratpentrulovitura de cap perfectă a lui Kovacs (31).

„Lupii” au „turbat” după gol și s-au aruncat în „haită” sprepoartaluiVeselovsky.Portarulclujenilor s-a remarcat la șutul „cu sete” al lui Hoban (42), pentru ca apoiSatlisăratezeșutul, înfațaporțiigoale (44).

Mutu 30 de minute, Nkoyi eliminat

Fostul selecționer l-a scos pe Mutu la încălzire, în partea secundă, dar lucrurile s-au înrăutățit pentru Petrolul după 7 minute de la reluare. 52 a fost minutul ghinionului pentru Petrolul. Hoban a tras în bară, iar Nkoyi a vrut să fie Maradona, dar golul marcat cu mâna de congolez i-a adus acestuia al doilea „galben” șiploieștenii au rămasîn 10. Lucescu n-a vrutniciîn ruptul capului să renunțe la calificare și a atacat pe final cu ce avea mai bun pe bancă. Mutu și Albin au fost speranțele antrenorului în ultima jumătate de oră. „Briliantul” n-a fost la inima fanilor clujeni, fiind fluierat la intrarea pe teren. Decarul Petrolului nu le-a creat însă multeemoții fanilor clujeni, iar Universitatea a „ucis” jocul, pe final, spre disperarea lui Răzvan Lucescu. Petroliștii s-au aruncat în atac, iar clujenii puteau să majoreze scorul, dar Lemnaru a tras pe lângă bară, pe un contraatac în superioritate numerică a clujenilor (90). Petrolul pierde la Cluj și devine cea mai importantă echipă care părăsește Cupa Ligii și este la primul obiectiv ratat.