„A avut de suferit!”. Motivul pentru care Florinel Coman nu a „strălucit” în meciul cu Academica Clinceni

Coman este o mare pierdere pentru firma de impresariat a fraților Becali

Academica Clinceni a reușit să se impună, în deplasare, contra lui FCSB, 1-0, în etapa 22 a Ligii 1. Nana Falemi, fost jucător al Stelei, a vorbit despre evoluția lui Florinel Coman, cel care a fost schimbat la pauza meciului cu Academica.

Florinel Coman (21 de ani) a fost transferat de FCSB, în vara anului 2017, de la FC Viitorul, pentru suma de trei milioane de euro. De-alungul carierei, acesta a mai evoluat pentru Luceafărul Brăila.

FCSB se află pe primul loc din Liga 1, cu 48 de puncte obținute după 22 de meciuri jucate.

Nana Falemi este de părere că, în meciul cu Academica Clinceni, s-a jucat mai puțin pe flancul stâng, acolo unde activează Florinel Coman, astfel că evoluțiile lui nu au fost cele scontate. Fostul jucător al Stelei a vorbit și despre o posibilă frustrare pe care extrema FCSB-ului ar putea să o simtă.

„Florinel Coman a avut de suferit. Pe partea lui s-a jucat mai puțin și nici cei cei din linia de mijloc nu au făcut schimbări rapide pentru el ca să îl prindă unu la unu cu adversarul.

E posibil să simtă lucrul ăsta (n.r. frustrare). E copil, nu e matur și nici trecut prin viață. El nu a arătat că ar fi afectat în meciuri. Dimpotrivă, a alergat foarte mult și a recuperat”, a declarat Nana Falemi, pentru Realitatea Sportivă.

Toni Petrea a explicat de ce i-a înlocuit la pauză pe Haruț și Coman

Toni Petrea, antrenorul de la FCSB, s-a arătat dezamăgit de evoluția elevilor săi din meciul pierdut cu Academica Clinceni, scor 0-1, și a vorbit și despre înlocuirile de la pauză ale lui Haruț și Florinel Coman.

„Haruț se va integra la stilul nostru, el este la început și are nevoie de timp pentru a se adapta echipei. Florinel Coman a avut câteva tentative nereușite și am considerat că e normal să-l schimbăm. Am discuții cu Coman, vorbim, analizăm anumite situații. Cu siguranță va reuși să înscrie. Cred că are un mic blocaj. Nu scrie nicăieri că un jucător trebuie să joace 90 de minute. Nu trebuie să fie o problemă pentru niciun jucător”, a declarat Toni Petrea, pentru Look Sport.

Publicat: 09 02. 2021, 08:20
Actualizat: 09 02. 2021, 08:25