Momentul care a decis derby-ul de pe Arena Națională. „Craiova nu a existat vreo 20 de minute, dar a venit inspirația lui Reghe!”

Meciul de fotbal dintre echipele FCSB si Universitatea Craiova din etapa 3 a play-off-ului Ligii 1, disputat pe Arena Nationala din Bucuresti, duminica, 3 aprilie 2022. GEORGE FILIP / MEDIAFAX FOTO

Ilie Dumitrescu (53 de ani) a dezvăluit care a fost momentul care a decis derby-ul de pe Arena Națioanlă dintre FCSB și Universitatea Craiova.

Ilie Dumitrescu a analizat jocul prestat de cele două rivale din Liga 1 și a tras concluziile. Fostul mare internațional este de părere că FCSB a fost superioară, dar că o mutare făcută de Laurențiu Reghecampf a decis derby-ul.

Fostul internațional l-a lăudat pe Toni Petrea pentru schimbările făcute la pauza meciului FCSB – Universitatea Craiova, scor 0-2, și susține că formația roș-albastră a controlat jocul și a făcut ca oltenii să nu existe vreo 20 de minute din meci.

Momentul care a decis derby-ul de pe Arena Națională dintre FCSB și Universitatea Craiova

Mai mult, Ilie Dumitrescu crede că introducerea lui Ovidiu Bic (28 de ani) pe teren la meciul cu FCSB a fost mutarea ca i-a adus victoria lui Laurențiu Reghecampf.

„Toni Petrea a mutat bine la pauză, cu Tavi Popescu în stânga. A intrat bine și Cordea. Nu se simte confortabil în dreapta Tavi Popescu. FCSB a controlat jocul, a avut o prezență foarte bună în jumătatea adversă. Pigliacelli a evoluat foarte bine, e un portar de linia porții, cu reflexe bune.

Craiova a suferit în linia de mijloc enorm, până în minutul 65, când Reghe a fost inspirat cu Bic. Craiova a fost sufocată de FCSB, a rămas cu șansă în joc și a apărut acest șut. Când nu fructifici aceste momente bune de joc… FCSB a arătat foarte bune, eu nu am văzut-o pe Craiova să sufere așa cu nicio echipă.

A fost seara celor de la Craiova, au avut și șansă. Reghe a mutat foarte bine cu Bic. Craiova nu a existat vreo 20 de minute, dar a venit inspirația lui Reghe”, a declarat Ilie Dumitrescu, la Fotbal Club, de la Digi Sport.

Publicat: 04 04. 2022, 08:45