MM Stoica a făcut topul gafelor „centralului” Radu Petrescu. Arbitrul a lăsat-o pe Gaz Metan în zece oameni și a oferit CFR-ului un penalty!

Partida CFR ClujGaz Metan Mediaș din etapa cu numărul 19 a Ligii I Betano a atras toate privirile și mai ales ale rivalei la titlu, FCSB. Managerul general al roș-albaștrilor, Mihai Stoica, a comentat pe pagina sa de Facebook despre deciziile luate de arbitrul Radu Petrescu în remiza din Gruia.

Petrescu-CFR (episod 1 – video). Eliminarea lui Trif și penalty în ultima fază a meciului cu Mediaș (episoadele 2 si 3), pistoale cu apă. Apă plată„, a scris oficialul FCSB-ului, Mihai Stoica.

Acesta face referire la minutele 62 și 64, când centralul Petrescu i-a dat două cartonașe galbene, la distanță de două minute, lui Răzvan Trif, care, astfel, a fost eliminat, iar Gaz Metan a jucat în 10 oameni.

A doua faza amintită de Mihai Stoica este cea din finalul partidei, la duelul dintre Alex Ioniță și Fofana, când arbitrul a dictat un penalty pentru CFR Cluj.

Culio a ratat de la punctul cu var, iar cele două formații au încheiat la egalitate, 2-2.

Mihai Stoica amintește însă de un alt moment din cariera centralului Radu Petrescu, tot într-un meci al CFR-ului, din urmă cu 7 ani. Atunci, arbitrul a anulat un gol primit de clujeni, în meciul cu Voința, după o simulare a portarului Beto. Portughezul a ieșit din poartă, iar după ce a degajat, s-a împiedicat de gazon și a căzut. Mingea a ajuns la Dâlbea, care a marcat, dar Radu Petrescu a decis să anuleze golul.

FCSB va juca duminică în etapa a 19-a, la Pitești, de la ora 20:00, în fața Viitorului lui Hagi. CFR Cluj este liderul Ligii I Betano cu 40 de puncte, urmată de FCSB cu 34 de puncte și Viitorul cu 33 de puncte.

Publicat: 09 12. 2018, 11:47
Actualizat: 09 12. 2018, 11:48