Mirko Pigliacelli, salvatorul Craiovei în prima repriză! Intervenția care poate aduce echipei lui Cristiano Bergodi victoria cu numărul 8 din acest campionat | VIDEO

Mirko Pigliacelli inaintea apararii unui penalty in meciul de fotbal dintre FC Hermannstadt si Universitatea Craiova, contand pentru Liga 1 Casa Pariurilor, desfasurat fara spectatori pe Stadionul Municipal din Medias, sambata 31 octombrie 2020. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Mirko Pigliacelli și-a salvat din nou echipa. Oltenii au și pierdut șirul intervențiilor prin care portarul italian și-a „ferecat” poarta. La fel s-a întâmplat și în partida de la Sibiu. Goalkeeperul liderului campionatului a apărat o lovitură de la 11 metri într-un moment delicat.

Hermannstadt – CS U Craiova a avut o primă repriză tensionată. Nicușor Bancu a deschis scorul din pasa lui Dan Nistor, iar căpitanul lui Bergodi a reușit al doilea gol din acest campionat. Era minutul 33 al partidei. După doar două minute, mingea a ajuns în careul oaspeților. Paul Papp l-a atacat neglijent pe Fortes și arbitrul Marcel Bârsan a dictat lovitură de la 11 metri.

„Paul Papp are experiență. Acolo nu merge să intri așa. Era cu spatele la poartă, acolo trebuia tatonat”, a declarat Helmut Duckadam.

Oltenii au protestat, iar Bancu a fost cel mai vehement. Ceentralul partidei nu s-a răzgândit. David Mayoral a executat lovitura de la 11 metri. Nu a fost un șut puternic sau bine plasat, iar Mirko Pigliacelli a intuit traiectoria balonului și a reușit să blocheze. Craiova conduce cu 1-0 la pauză și oltenii au șanse mari să obțină succesull cu numărul 8 din acest campionat. (VIDEO AICI)

Gabi Balint, amuzat de execuția lui Mayoral

Execuția lui Mayoral a stârnit zâmbete ironice în studioul Digi Sport. Helmut Duckadam și Gabi Balint nu au înțeles de ce Mayoral a bătut atât de prost lovitura de la 11 metri.

„Mirko Pigliacelli a intuit direcția balonului, iar Mayoral…  ce să mai spun?” a declarat „eroul de la Sevilla”.

„Ăla a fost penalty? Așa se execută?”, a spus și Gabi Balint.

Publicat: 31 10. 2020, 22:40
Actualizat: 31 10. 2020, 23:04