Mirel Rădoi a răbufnit la conferința de presă: „Aţi fi putut să puneţi întrebările astea când erau Victor Piţurcă sau Anghel Iordănescu?”

Selecționerul Mirel Rădoi a rămas la fel de iritat de întrebările jurnaliștilor după înfrângerea cu Anglia (scor 0-1), dumnică seara, la Middlesbrough.

În opinia tehnicianului de 40 de ani, România şi-a crescut nivelul faţă de ultimele două partide, cele cu Armenia şi Georgia, de asemenea pierdute.

Anglia a câştigat ultimul său meci de verificare dinaintea debutului la EURO 2020 prin golul marcat de Marcus Rashford (68 – penalty). România nu mai pierduse în faţa Angliei de la Cupa Mondială din 1970.

Mirel Rădoi a ajuns la 13 meciuri pe banca tehnică a echipei naționale. El a înregistrat până acum șapte înfrângeri, patru victorii și două remize. Totodată, România a primit foarte multe goluri în aceste partide: 23

„Aş fi fost curios dacă aţi fi putut să puneţi întrebările astea când erau Victor Piţurcă sau Anghel Iordănescu şi dacă v-ar fi răspuns. Eu vă răspund cu plăcere, pentru că îmi plac provocările astea.

Da? Nu le-am auzit şi eram jucător în perioada aia. Au fost anumite situaţii, au fost jucători care au acuzat o oboseală acută. Era normal pentru că am depus efort foarte mare şi în partida cu Georgia. Jucătorii vin după un sezon foarte greu.

Era normală oarecum acea schimbare. Am văzut din prima repriză că Deian Sorescu era foarte obosit, la fel şi Alibec. Le-am spus la pauză că trebuie să tragă de ei măcar 10-15 minute pentru a putea să le dăm timp şi celorlalţi jucători ca să se încălzească.

Sunt situaţii când trebuie să schimbăm jucătorii pentru că pur şi simplu nu mai pot. Înainte de toate, chiar şi de rezultat, ne interesează integritatea jucătorilor”, a declarat Mirel Rădoi.

Publicat: 07 06. 2021, 10:26
Actualizat: 07 06. 2021, 10:26