Mircea Lucescu s-a enervat după ce a dus-o pe Dinamo Kiev în optimile Europa League! Reacție surprinzătore: „E prea mare stres!”

Head coach of FC Dynamo Kyiv Mircea Lucescu attends the post-match news conference after a 1-1 draw in the UEFA Europa League Round of 32 1st leg game against Club Brugge KV at the NSC Olimpiyskiy, Kyiv, capital of Ukraine. Post-match news conference of Dynamo after 1-1 draw with Club Brugge in Kyiv, Ukraine - 18 Feb 2021,Image: 591886619, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

Mircea Lucescu a dat lovitura și s-a calificat cu Dinamo Kiev în optimile Europa League, dar românul s-a enervat la final, atunci când a fost întrebat și despre performanța rivalei Șahtior, acolo unde a scris istorie.

După 1-1 în Ucraina, Dinamo Kiev s-a impus cu 1-0 la Brugge și a produs surpriza, chiar dacă belgienii nu s-au putut baza pe mai mulți titulari, infectați cu noul coronavirus. Vitaliy Buyalskyy a fost eroul lui Dinamo Kiev, cu golul marcat în minutul 83. Mijlocașul a marcat și în tur, atunci când scorul a fost 1-1.

La final, Lucescu a dezvăluit cum le-a ridicat moralul jucătorilor și știe de ce echipa a suferit în prima repriză, în fața unui adversar care domină clar campionatul belgian, având nu mai puțin de 20 de victorii în 27 de etape.

Reacția lui Mircea Lucescu după calificarea în optimile Europa League: „Nu ne așteptam!”

„În prima repriză am fost precipitați în ceea ce privește pasele în treimea adversă, asta a transmis intregii echipe. La pauză i-am văzut afectați. Nu ne așteptam la acest lucru, la calificare, dar echipa crește de la meci la meci, este prea mare presiune, prea mare stres de a face performanță”, a spus Mircea Lucescu, după victoria surprinzătoare de la Brugge, scor 1-0.

La finalul interviului, românul s-a enervat atunci când a fost întrebat și de calificarea rivalei Șahtior, care a ajuns în optimile Europa League după dubla cu Maccabi Tel Aviv: „Să vorbim de Dinamo Kiev”, a fost reacția lui Lucescu.

Șahtior a trecut fără probleme de formația din Israel, cu scorul de 3-0, la general. În returul din Ucraina, fosta echipă a lui Mircea Lucescu s-a impus cu 1-0, după golul marcat de Moraes, fostul atacant al Gloriei Bistrița.

Publicat: 26 02. 2021, 00:42
Actualizat: 01 03. 2021, 00:48