Mihai Eșanu, greșeală uriașă! Dinamo a început meciul cu Botoșani de la 0-1! Hamidou Keyta, dublă la revenirea în Liga 1 | FOTO & VIDEO

Mihai Esanu, greseala uriasa la golul lui Hamidou Keyta

Mihai Eșanu a greșit incredibil în startul meciului de la Botoșani. Portarul lui Dinamo a fost neatent la lovitura de colț a gazdelor, a scăpat mingea, iar Keyta a marcat al zecelea gol al sezonului. Francezul a reușit apoi dubla, din penalty, în minutul 35.

Dinamo a ajuns la Botoșani cu probleme uriașe de lot. Jerry Gane a trebuit să improvizeze, dar a mizat și pe revenirea lui Magaye Gueye.

Hamidou Keyta a revenit la Botoșani după ce a ratat pe ultima sută de metri transferul în Turcia.

Mihai Eșanu, greșeală uriașă! Dinamo a început meciul de la Botoșani de la 0-1! Hamidou Keyta, revenire cu gol în Liga 1

Dinamo a fost groggy în debutul partidei de la Botoșani, care a contat pentru etapa a 18-a din Liga 1. Gazdele au luat cu asalt poarta lui Eșanu, care a gafat incredibil la prima fază periculoasă.

Portarul a scăpat mingea din mâini la o centrare venită din partea stângă a atacului gazdelor, iar aceasta a ajuns la Keyta, care a împins-o în plasă din doi metri. (Min.1 – VIDEO AICI)

Moldovenii nu s-au oprit aici și au fost aproape să dea lovitura și în minutul 3, atunci când Mawas a lovit transversala dintr-o centrare.

Hamidou Keyta a pasat decisiv și la golul lui Ongenda, din minutul 23. Mai mult, aripa moldovenilor și-a trecut în cont și dubla în minutul 35.

Keyta a executat fără emoții penalty-ul obținut de Roman la faultul lui Ehmann.

10 goluri și 3 assisturi are Hamidou Keyta în cele 15 partide jucate în acest sezon

ECHIPELE DE START

FC Botoșani: Hankic – Patache, Haruț, Șeroni, Țigănașu – E. Papa, J. Rodriguez, Ongenda – Al. Caia, Mawas, H. Keyta
Rezerve: Ed. Pap – A. Chindriș, Plămadă, Ed. Florescu, Toutouh, M. Roman I, Tîrcoveanu, Ashkovski
Antrenor: Marius Croitoru

Hamidou Keyta, golgeterul lui FC Botoșani, cu 9 goluri, a fost reprimit în lot, după ce a fugit din cantonament, în urmă cu două etape.

Dinamo: Eșanu – D. Sorescu, Bejan, Ehmann, A. Radu – G. Crețu, Al. Răuță, V. Achim, Fabbrini – Magaye Gueye, A. Blejdea

Rezerve: Al. Mitrovic – Puljic, Cl. Stan, I. Șerban, V. Borcea, Bani, Mihaiu, R. Moldoveanu, C. Măgureanu
Antrenor: Ionel Gane

Stadion: Municipal, Botoșani
Arbitru: Istvan Kovacs / Asistenți: Vasile Marinescu, Valentin Avram / Rezervă: Bogdan Dumitrache

Publicat: 24 01. 2021, 20:18
Actualizat: 24 01. 2021, 20:41