Marius Croitoru, dialog halucinant cu Iulian Călin: „Am rămas perplex! Nu am văzut în viața mea așa ceva!” Ce i-a reproșat antrenorul + Răspunsul arbitrului

Marius Croitoru, mâhnit înaintea partidei FCSB - FC Botoșani
Vezi galeria foto - 9 poze

Marius Croitoru a dezvăluit la finalul partidei cu Astra, 1-1, răspunsul incredibil pe care l-a primit din partea lui Iulian Călin, după ce i-a reproșat arbitrului că nu a respectat minutele de prelungire arătate la finalul meciului.

FC Botoșani nu reușește să iasă din criză. Moldovenii au remizat și cu Astra, 1-1, deși au dominat partida. Sirianul Al Mawas a debutat spectaculos pentru gazde.

Antrenorul moldovenilor a dezvăluit la finalul meciului răspunsul incredibil primit din partea arbitrului Iulian Călin, căruia i-a reproșat că nu a respectat minutele de prelungire arătate de la margine.

„Un meci care nu trebuia să se termine așa. După cum a arătat jocul, am dominat clar. Am avut ocazii imense și nu am dat gol. În a doua repriză, la prima intrare în careu, iau gol.

Dacă la Sepsi pot spune că nu meritam mai mult după repriza secundă, azi pot spune că am dominat clar, de la un capăt la altul. Avem un complex cu Astra.

Lazar și Răzvan Pleșca sunt cei mai buni de pe teren când joacă cu noi. Lazar este un reper foarte important pentru fotbalul din România, dar din păcate pentru mine face meciul vieții când joacă cu noi.

L-am întrebat pe arbitru de ce nu a respectat minutele de prelungire. I-am spus că afară se dau patru minute și se prelungește meciul cu șase. Știți ce mi-a zis? Ca da, dar afară nu e frig!

Am rămas perplex, nu am văzut în viața mea așa ceva, dar să îmi spună domnul arbitru că a oprit meciul pentru că îi era frig… te blochezi, vă dau cuvântul meu că nu am auzit în viața mea așa ceva!”, a declarat Marius Croitoru la finalul meciului.

Marius Croitoru a vorbit și despre cazul de rasism în care a fost implicat Sebastian Colțescu.

„Nu cred niciodată că Sebastian Colțescu este rasist. A avut o expresie nepotrivită într-un context. A fost interpretat total greșit. Și în România sunt foarte mulți jucători de culoare și s-au simțit foarte bine.

Avem noi multe probleme, dar nu din rasism, că îi trimitem noi prin Ferentari să joace sau mai știu eu cine stie ce… Avem alte bube, dar nicidecum astfel de probleme de rasism”, a mai spus Croitoru.

ECHIPELE DE START:

FC Botoșani: Pap – Braun, Haruț. Chindri, Holzmann – Florescu, Rodriguez – Tîrcoveanu, Ongenda, Keyya Al Mawas
Rezerve: Hankic, Plămadă, Toutouh, Șeroni, Tarsa, Ashkovski, Camara, Papa, Patache
Antrenor: Marius Croitoru

Astra: Lazar – Hugo Sousa, Graovac, C. Dima, Bruno – Crepulja – Canadija, Răduț. Budescu, Stahl – V. Gheorghe
Rezerve: Popa, Azulay, Wutrich, Merloi, Moise, Balaure, Montini, Riza
Antrenor: Eugen Neagoe

Stadion: Municipal, Botoșani
Arbitru: Iulian Călin / Asistenți: George Neacșu, Ciprian Danșa