Marinos Ouzounidis, nemulțumit după prima victorie în Liga 1 cu Universitatea Craiova. „Trebuia să dăm mai multe goluri”. Ce schimbări pregătește antrenorul grec

Marinos Ouzounidis reactioneaza in meciul de fotbal dintre Universitatea Craiova si FC Hermannstadt, contand pentru Liga 1 Casa Pariurilor, desfasurat fara spectatori pe Stadionul Ion Oblemenco din Craiova, vineri 19 februarie 2021. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 5 poze

Universitatea Craiova a reușit o victorie importantă și a ajuns la doar un punct de rivalele CFR Cluj și FCSB. Alexandru Cicâldău l-a ajutat pe Marinos Ouzounidis să obțină primul succes din acest campionat cu un gol superb. Antrenorul grec nu a fost însă foarte mulțumit. A fost supărat că echipa lui nu a marcat mai multe goluri și că nu a ținut mai mult mingea.

(Universitatea Craiova-HERMANNSTADT 1-0). Alexandru Cicâldău a fost omul partidei. A ratat o ocazie mare, după ce mingea s-a dus ca la biliard și a lovit barele, iar în minutul 33 a marcat un gol superb, după ce a transformat superb o lovitură de la marginea careului. Este golul său cu numărul 7 din acest campionat pentru jucătorul pe care Mihai Rotaru vrea să obțină multe milioane de euro.

Grecul Marinos Ouzounidis vrea să-l ajute să-și sporească zestrea de goluri și l-a distribuit într-un rol nou, în spatele vârfului, mai aproape de poarta adversă.

„Cel mai important este că am câștigat trei puncte. Am jucat bine în prima repriză. Am jucat rapid, așa cum am făcut la antrenamente. Am încercat să jucăm ca în prima repriză, dar nu prea am reușit.

Trebuia să dăm mai multe goluri. Nu putem schimba stilul echipei în doar câteva zile. Vreau să schimb câteva lucruri, lucrăm în fiecare zi. Nu este bine când adversarul are mingea”, a declarat Marinos Ouzounidis, la interviul de la finalul confruntării.

„Suntem mai organizați (n.r. de când a venit Ouzounidis), iar adversarii nu au avut atât de multe ocazii. Stăm mai bine în teren și cred că adversarii nu au contat și au avut doar o ocazie pe final de meci.

Mă simt bine! Sunt fericit! Când joci ești fericit! Ce stabilim cu antrenorul vorbim în vestiar și vedem de la meci la meci”, a declarat Alexandru Mateiu.

„Suntem o echipă mare și trebuie să avem mingea mai mult”

Marinos Ouzounidis este un antrenor pretențios și nu este mulțumit deși echipa nu a pierdut de 10 partide.

„Suntem o echipă mare și trebuie să avem mingea mai mult și nu trebuie să le dăm adversarilor posibilitatea să spere. Pentru mine, primul meci este mereu cel mai important și vrea să le câștig pe toate”, a mai spus tehnicianul formației gazdă.

Universitatea Craiova are 47 de puncte și a ajuns la doar un punct de rivalele CFR Cluj și FCSB.

„O luăm pas cu pas, avem meci cu Chindia și sper să luăm trei puncte. Și Cupa României este foarte importantă pentru noi”, mai spus Mateiu.

Publicat: 19 02. 2021, 22:57
Actualizat: 19 02. 2021, 23:14