Măcel între juniori Under 19: bătaie ca-n filme între fotbaliștii de la Domnești și Voința Buftea! Imaginile îngrozitoare care arată unde e de fapt nivelul sportului juvenil în România | VIDEO

Voința Domnești a primit duminică vizita grupării ACS Sănătate Buftea, iar un simplu meci de fotbal Under 19 s-a transformat într-o bătaie generală. Partida s-a încheiat cu 15 minute înainte de final.

Un meci fără nicio importanță pentru cei de la Domnești, care ocupau locul 7 și aveau 20 de puncte mai puțin, față de fruntașa clasamentului, dar nervii s-au declanșat imediat.

Buftea a avut 4 jucători eliminați, 3 cu dublu cartonaș galben, iar ultimul direct, pentru un fault extrem de dur.

Măcel între juniori Under 19: bătaie ca-n filme dintre fotbaliștii de la Domnești și Voința Buftea! Imaginile îngrozitoare care arată unde e de fapt nivelul sportului juvenil în România | VIDEO

„La pauză, Buftea conducea cu 2-1, un scor deloc pe placul gazdelor. În mitanul secund s-a continuat cu faulturile, cu hărțuirea, evenimentele scăpând de sub control în minutul 75, când o mare de oameni a pătruns pe teren – și oficiali, și spectatori, și jucători gazdă, cu toții începând vânătoarea de fotbaliști oaspeți, ca să-i lovească și cu pumnii, și cu picioarele”, scriu cei de la site-ul 100sport.ro.

„Sună, bă, la poliție”, se aude pe filmare unde se prezintă niște imagini apocaliptice, copii alergați și bătuți de mai multe persoane care au invadat terenul de joc în timpul desfășurării unui meci oficial. Până la urmă, brigada de arbitri a decis oprirea meciului, retrăgându-se din fața furiei celor de la Domnești.

În zilele următoare se așteaptă decizia Comisiei de Disciplină care, în mod normal, trebuie să ia măsuri extrem de dure. Cu atât mai mult cu cât este un meci de juniori.

Adunarea Generală de alegeri a Asociatiei Județene de Fotbal Ilfov si-a desemnat în mai 2021 noua conducere, președinte a fost ales Constantin Buhac (53 de ani).

Acesta din urmă a ieșit învingător cu 29 voturi în favoarea sa, în timp ce contracandidatul său, Mitica Crăciun (73 de ani), a reușit să adune numai 17.

Publicat: 15 03. 2022, 12:09
Actualizat: 15 03. 2022, 20:33