Liga Campionilor | Atalanta – Şahtior Doneţk 1-2. Oaspeții au dat lovitura la ultima fază

Shakhtar Donetsk's Ukrainian forward Junior Moraes (R) shoots on goal despite Atalanta's Dutch defender Hans Hateboer (L) during the UEFA Champions League Group C stage football match Atalanta Bergamo vs Shakhtar Donetsk on October 1, 2019 at San Siro stadium in Milan., Image: 474575240, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Vincenzo PINTO / AFP / Profimedia

Atalanta a pierdut, marţi, în faţa lui Şahtar Doneţk, cu scorul de 1-2, în grupele Ligii Campionilor. Mircea Lucescu a fost prezent la meci.

În minutul 16, Josip Ilicic, jucătorul lui Atalanta, a executat o lovitură de la unsprezece metri. Ilicic a trimis mingea pe partea dreaptă, însă portarul Andrij Pyatov a reuşit să respingă balonul. Scorul a fost deschis de Atlanta, în minutul 28, când centrarea lui Hans Hateboer l-a găsit pe Duvan Zapata, acesta din urmă reuşind să înscrie cu capul. Şahtar a egalat, în minutul 41, când Junior Moraes l-a învins pe portarul Gollini. Monor Solomon, jucătorul lui Şahtar, măreşte scorul echipei sale, în minutul 90+5.

Echipele folosite:

• Atalanta: Gollini – Toloi, Masiello (Muriel 68), Palomino – Hateboer (Gosens 57), de Roon, Pasalic, Castagne – Ilicic (Malinovsky 57), Zapata, Gomez
  • Şahtior Doneţk: Pyatov – Ismaily, Matviienko, Kryvtsov, Bolbat (Dodo 90+3)– Stepanenko, Alan Patrick (Solomon 69) – Taison, Kovalenko, Marlos (Konoplyanka 86) – Moraes

În clasamentul grupei C, Dinamo Zagreb ocupă prima poziţie, cu trei puncte. Pe locul doi se află Manchester City, de asemenea cu trei puncte. Şahtar Doneţk ocupă a treia poziţie, cu trei puncte. Pe ultimul loc se află Atalanta, cu zero puncte.

Publicat: 01 10. 2019, 22:27