FCSB 2 e lider în Liga 3! Steaua trebuie să treacă de Dinamo 2 pentru a reveni pe prima poziție

Meciul de fotbal dintre CSA Steaua Bucuresti si FCSB 2, partida contand pentru etapa 11 din Liga 3, seria a patra, disputat in Bucuresti, sambata, 13 martie 2021. ALEXANDRU DOBRE / MEDIAFAX FOTO

FCSB 2, echipa secundă a clubului deținut de Gigi Becali, e lider în Liga a 3-a după 13 meciuri jucate în sezonul 2020 – 2021.

Formația antrenată de Bogdan Argeș Vintilă a învins-o pe Rapid 2 în etapa a 13-a din Liga 3, scor 3-0, iar FCSB 2 a urcat pe primul loc în clasament, cel puțin până la meciul pe care CSA Steaua îl joacă sâmbătă, 27 martie.

• ProSport a trimis o echipă de jurnaliști la Campionatul European de Fotbal U21, din Ungaria și Slovenia. Andrei Trifan, Alin Grigore și Mihai Pop (video+foto) transmit cele mai noi informații de la fața locului.

FCSB 2 e lider în Liga 3 după victoria cu Rapid 2

FCSB 2 a urcat temporar pe primul loc în Seria 4 a Ligii a 3-a după victoria cu rivala Rapid 2, după ce Adrian Niță, puștiul pe care pariază Meme Stoica, a deschis scorul în minutul 4, iar Alexandru Buziuc, jucătorul aflat pe lista neagră a lui Gigi Becali, a reușit o „dublă” în minutele 78 și 90+3.

Formația pregătită de Bogdan Argeș Vintilă are 31 de puncte adunate în 13 meciuri jucate în sezonul 2020 – 20021, iar aceasta este în așteptarea celor d ela CSA Steaua care se află pe locul 2, cu 30 de puncte, dar care urmează să joace sâmbătă, 27 martie, împotriva lui Dinamo 2.

10. CS Balotești – 1 punct

După cum s-a desfășurat Seria 4 din Liga 3 până în prezent, șansele ca Steaua și FCSB 2 să ocupe primele două locuri la finalul sezonului regulat sunt foate mari. Astfel, primele două clasate din fiecare serie vor merge la baraj după cele 18 etape. În primul baraj, campioana și vicecampioana din Seria 4 vor juca cu primele două clasate din Seria 3.

Ulterior, învingătoarele din aceste două jocuri se vor înfrunta într-un al doilea baraj, iar aici există șansa să mai avem un duel FCSB 2 – CSA Steaua pentru promovarea în Liga 2.

Publicat: 26 03. 2021, 17:56