CF Brăila, verificare reușită

CF Brăila a susținut un nou joc de verificare din perioada precompetițională. Formația pregătită de cuplul Mihai Ciobanu – principal și Vasile Darie – secund a primit vizita echipei Dunărea Galați, echipă retrogradată în această vară din eșalonul secund. CF Brăila a învins Dunărea Galați cu scorul de 2-0. Alin Pânzaru (min.25) și Nicu Rotaru(min.58) au marcat golurile victoriei brăilene.

Prima mare ocazie de gol a meciului s-a consumat în minutul 20, atunci când Alin Pânzaru a ratat din poziție favorabilă. Vârful CF-ului avea să nu mai rateze ținta peste alte cinci minute, atunci când a înscris din plonjon, din mijlocul careului.

În partea secundă, brăilenii aveau să-și majoreze avantajul de pe tabelă. În minutul 58, Nicu Rotaru a catapultat mingea sub transversală cu un șut puternic de la marginea careului de 16 metri. Descătușați, și probabil siguri de victorie, brăilenii și-au mai creat până la final alte 3-4 mari ocazii de a mai înscrie, dar Neta, Pleșa și Roșu n-au găsit drumul spre gol. De partea cealaltă, Dunărea ar fi putut marca golul de onoare în minutul 62, însă Drăgan a ratat din poziție de „unu contra unu” cu Mitrea.

Antrenorul CF Brăila, Mihai Ciobanu, a început cu următorul „11”: Mitrea – Bosoi, Olenic, Necoară, Rotaru – Pleșa, Pascu, L.Ilie, Negulescu – Pânzaru, Neta.