Viorel Moldovan, dezvăluiri după primul meci la Petrolul Ploiești: „Jucătorii români pe care am vrut să îi aducem ne-au refuzat, deși am oferit condiții mai bune decât la Liga 1”

Viorel Moldovan reactioneaza in meciul de fotbal dintre Petrolul Ploiesti si Farul Constanta, contand pentru Liga a-2-a Casa Pariurilor, desfasurat fara spectatori pe Stadionul Ilie Oana din Ploiesti, marti 1 septembrie 2020. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 11 poze

Petrolul Ploiești a pierdut în prelungiri primul meci din noul sezon al Ligii 2, scor 1-2 în fața celor de la Farul Constanța, dar antrenorul Viorel Moldovan nu s-a arătat supărat pe elevii săi, după acest debut cu stângul.

Cosmin Bîrnoi (22 de ani), introdus în minutul 85 al partidei, a marcat golul de trei puncte al „marinarilor”, în minutul 90+2. Petrolul Ploiești a deschis rapid scorul, încă din minutul 4, prin Țicu, dar Cruceru a restabilit egalitatea în minutul 31, din penalty.

Viorel Moldovan: „Sunt multe lucruri de reglat”

„Orice început e dificil. Într-adevăr, meciul l-am început cum nu se putea mai bine, am deschis scorul, inexplicabil am făcut pasul în spate și am lăsat inițiativa celor de la Farul. Pe final, am pierdut acest joc, dar asta e situația, ce să facem. Suntem o echipă în reconstrucție, trebuie să ținem capul sus și să mergem mai departe. E doar începutul acestui sezon. Sunt multe lucruri de reglat din punct de vedere al omogenității, sunt mulți jucători noi. Am avut momente interesante, dar păcat că am pierdut acest joc. Am riscat la un momentat, îmi doream foarte mult să începem cu dreptul, dar nu am fost recompensați. Ăsta este fotbalul”, a spus Viorel Moldovan, la flash-interviurile de după meci.