Poli II, în somn adânc

Drobeta a plecat și ea cu puncte din Banat, în vreme ce trupa lui Iosif Rotariu este cu un picior în Liga a III-a.

„Satelitul” lui Poli s-a prezentat la jocul de ieri fără niciun jucător de la prima echipă, astfel că Iosif Rotariu s-a văzut fără soluții în multe momente cheie, dovadă că a și făcut o singură schimbare.

Mai mult, plusul de experiență în favoarea oaspeților a fost vizibil pe toată perioada meciului. A fost o primă repriză calmă, în care doar Danci (26) și Pătraș (30) au tras spre poarta Drobetei din lovituri libere, iar pentru vizitatori Mitic (15) a avut, la rându-i, o ocazie.

Poli II a mai zvâcnit o dată în minutul 61, când Popovici a șutat din 10 metri, dar portarul Hârșu a respins cu un reflex excelent. Apoi antrenorul Bucurescu a mutat decisiv, introducându-i pe teren pe Bârză și Poiană.

Primul a deschis scorul în minutul 77 cu o lovitură de cap, iar în ultimele minute a recuperat o minge la mijlocul terenului, a plecat pe contraatac, a pasat inteligent la Poiană, iar acesta l-a lobat pe Plopeanu, stabilind scorul final, 0-2.

Rezultatul îi aduce pe timișoreni la un pasiv de -18, evitarea retrogradării devenind practic imposibilă pentru Poli II.

Publicat: 29 03. 2008, 20:25
Actualizat: 30 03. 2008, 01:57