Nicolae Dică face pe modestul după ce Argeșul i-a produs liderului Ligii 2 prima înfrângere în acest sezon: ”Nu ne-a surprins cu nimic. Am luat trei puncte. Nu am realizat încă nimic”

Campionii FC Argeş este prima echipă care o învinge pe Turris-Oltul Turnu Măgurele, liderul Ligii 2, în acest sezon, în etapa a 9-a. Piteştenii s-au impus pe teren propriu în faţa formaţiei din Teleorman, cu 3-2, însă succesul vine după ce a marcat dintr-un penalty inventat de arbitru şi o fază suspectă de offside.

Cei care au deschis scorul în meciul de astăzi de la Piteşti, de pe stadionul ”Nicolae Dobrin”, au fost oaspeţii. Sergiu Negruţ a punctat cu o lovitură de cap în minutul 6, însă Vasile Buhăescu a egalat destul de repede, în minutul 17, după un penalty scos de Blejdea în faţa lui Călinţaru. Argeşul a preluat conducerea în partea secundă, după un penalty inventat de arbitru, la un fault comis de Pîrvulescu în marginea careului, asupra lui Grecu. Acelaşi Vasile Buhăescu (65) a transformat şi acum, cu ceva emoţii de această dată. Pe final, partida s-a încins. Silviu Pană (87) a egalat tot cu o lovitură de cap, după o centrare perfectă a lui Paţurcă, dat jucătorii lui Nicolae Dică au reuşit imediat să mai înscrie o dată. Vlad Motroc (90+1) a marcat pentru 3-2 cu o lovitură de cap din 3 metri, după o respingere în faţă a portarului Rus, fază la care argeşenii au cerut offside pentru poziţia fundaşului.