Nepotul lui Dumitru Dragomir a debutat la Rapid! Cum s-a descurcat puștiul în vârstă de doar 17 ani

Bogdan Dragomir, fundașul dreapta în vârstă de doar 17 ani de la Rapid București și nepotul lui Dumitru Dragomir, fostul președinte al Ligii Profesioniste de Fotbal, a debutat la prima echipă în meciul cu CS Mioveni, scor 0-1.

CS Mioveni și Rapid București s-au întâlnit în etapa a zecea din play-off-ul Ligii 2, ultima din acest sezon. Argeșenii au învins la limită, scor 1-0, datorită golului marcat de către Ștefan Blănaru (32 de ani), în minutul 65.

Rapid, deja promovată direct în Liga 1, s-a prezentat relaxată la Mioveni și a oferit șansa, pe final, și unor jucători tineri să se afirme.

Nepotul lui Dumitru Dragomir a debutat la Rapid

După ce, în minutul 76, Enrichi Finica a intrat în locul lui Luca Florică, în ultimele minute ale partidei a intrat și Bogdan Dragomir, nepotul lui Dumitru Dragomir.

În minutul 89, Bogdan Dragomir a pătruns pe teren în locul lui Antonio Sefer (21 de ani) și, la doar câteva secunde distanță, acesta a obținut o lovitură liberă pentru echipa sa.

În acest sezon, Bogdan Dragomir a evoluat la echipa secundă a Rapidului și, la meciul cu CSA Steaua, Dumitru Dragomir a mers în Ghencea să îl susțină din tribune.

Rapid a promovat direct în Liga 1, de pe locul secund, alături de liderul FC U Craiova. CS Mioveni și-a asigurat prezența la barajul de promovare/menținere în Liga 1, unde va juca cu Hermannstadt, iar celălalt loc va fi ocupat de una dintre echipele Dunărea Călărași și Csikszereda, în funcție de rezultatele pe care le vor înregistra în ultima etapă.

Dumitru Dragomir mai are un nepot fotbalist, în vârstă de 11 ani, care activează la Academia de Fotbal a lui Nana Falemi. Acesta a fost comparat de către fostul fotbalist al Stelei cu Harry Kane.

„E genul de atacant, dar îl folosesc pe mai mute posturi. Protejează foarte bine mingea, are picioare puternice. Nu fuge de contacte fizice, ba chiar le caută. Are stilul de joc al lui Harry Kane. Se antrenează cu grupele 2010 și 2009”, a spus Nana Falemi, pentru ProSport, în urmă cu o lună.

Publicat: 23 05. 2021, 15:29
Actualizat: 23 05. 2021, 15:35