Dusan Uhrin și-a trimis 5 jucători la Lupeni

Poli ll, echipă pregătită de Iosif Rotariu, a venit la Lupeni hotărâtă să câștige, în garnitura alb-violeților regăsindu-se nu mai puțin 5 jucători veniți de la echipa lui Dusan Uhrin : Popovici, Rațiu, Latovlevici , Zimerman și Axente s-au regăsit printre titulari. Din păcate prestația acestora nu i-a mulțumit pe Iosif Rotariu, care în permanență a țipat la ei, și nu s-a sfiit să apeleze și la câteva cuvinte mai neortodoxe.

Minerul Lupeni și Poli ll Timișoara au remizat, scor 1-1, într-un meci dominat în mare parte de gazde, dar care s-au jucat cu ocaziile de gol. Contrar multor așteptări elevii lui Marin Tudorache au făcut un joc curat și nu au lăsat garda jos, punând astfel capăt unor speculații făcute pe marginea acestui joc. Gazdele au deschis primele scorul prin golul marcat de Dăscălescu, acesta primind o pasă ideală de la Albinaru. Prima repriză a fost la discreția „minerilor” care l-au pus la grea încercare pe portarul Zimerman. Oaspeții au egalat în debutul reprizei secunde prin jucătorul venit de la echipa lui Uhrin, Axente. Treptat Poli a lăsat impresia că poate reveni și în joc și pe tabela de marcaj, dar portarul Mecea a avut câteva intervenții salvatoare. Pe final de meci, Minerul putea să-și treacă în cont cele trei puncte, însă atacanții lui Tudorache l-au luat la țintă pe portarul timișorean.

Poli Timișoara mai speră încă într-o salvare de la retrogradare în timp ce Minerul Lupeni și-a atins acest obiectiv.

Publicat: 03 05. 2008, 15:28