Daniel Oprița a rupt legătura cu oamenii din club! Ce a spus despre dreptul la promovare după Chindia Târgoviște – CSA Steaua: „Nu prea merg acolo să întreb!”

Daniel Oprita reactioneaza in meciul de fotbal dintre Chindia Targoviste si CSA Steaua Bucuresti, contand pentru Liga a-2-a Casa Pariurilor, desfasurat pe Stadionul Eugen Popescu din Targoviste, marti 8 august 2023. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 6 poze

Daniel Oprița, antrenorul echipei de fotbal a CSA Steaua București, a analizat la cald remiza cu Chindia Târgoviște din prima etapă a noului sezon de Liga 2.

Meciul dintre Chindia Târgoviște și CSA Steaua București s-a disputat marți, în cadrul primei etape din Liga 2, pe Stadionul „Eugen Popescu” și s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, după golurile marcate de către Robert Moldoveanu, în minutul 3, respectiv Bogdan Chipirliu, în minutul 90+7.

După această partidă, Daniel Oprița s-a declarat mulțumit de jocul prestat de către elevii săi, chiar dacă au fost conduși până în prelungiri.

Întrebat despre dreptul la promovarea în prima ligă, Daniel Oprița nu a dorit să comenteze, spunând că vrea să se limiteze la atribuțiile sale de antrenor.

„Acum, la final, sunt mulțumit cu punctul ăsta ținând cont minutul în care am egalat. Dar ținând cont că am venit să luăm cele trei puncte, nu sunt mulțumit. Trebuie să mă declar mulțumit. Sunt bucuros că echipa a jucat fotbal. La cald, eu spun că echipa a făcut un joc bun.

Pentru că sunt jucători valoroși, cu calitate, eu spun că s-au acomodat destul de bine. Mai sunt și jucători străini cărora le ia timp să se acomodeze cu fotbalul din România, dar eu spun că au arătat bine.

Iar avem cel mai bun lot, dar cum am făcut că bugetul e mai mic decât anul trecut? Sincer, mi-ar mai trebui jucători. Un fundaș central pe care am vrut să îl aduc, dar bugetul nu îmi permite. Aș avea doi jucători cu calitate care ar putea să vină, dar în momentul ăsta vedem dacă se mai poate face ceva. Dar sunt mulțumit, am un lot echilibrat.

(n.r. despre dreptul de promovare) Nu mi-a spus nimeni nimic. Nu prea merg la club să întreb. Trebuie să îmi văd de treabă, să fac jucătorii să joace, să îi motivez. Au apărut și anul trecut informații în presă. Nu mai vreau să comentez. Le-am spus jucătorilor să intrăm să jucăm. Chiar nu știu, nu m-a informat nimeni.

(n.r. despre meciul jucat de FCSB în Ghencea) N-aș vrea să comentez decât de situația noastră”, a spus Daniel Oprița, la flash-interviul de după meci.

Publicat: 08 08. 2023, 23:36
Actualizat: 08 08. 2023, 23:50