CSA Steaua, gata să promoveze! Anunțul lui George Ogăraru: „Legea este discutabilă și nu este clară”

CSA Steaua a reușit să se impună împotriva liderului Petrolul Ploiești, scor 2-1, în etapa a doua a play-off-ului Ligii a doua.

Datorită acestei victorii roș-albaștrii s-au distanțat de Chiajna, ocupanta locului cinci, la patru puncte. Steaua se află în acest moment pe locul patru, poziție ce asigură barajul de promovare, însă deocamdată „militarii” nu au acest drept.

George Ogăraru a vorbit despre acest lucru după finalul partidei cu Petrolul și a anunțat că va încerca în continuare să facă demersuri, deoarece legea nu este tocmai clară.

George Ogăraru: „Legea este discutabilă și nu este clară”

După meciul câștigat de Steaua, George Ogăraru, oficial al „militarilor”, a ținut să felicite echipa pentru victoria cu prima clasată, dar a discutat și despre o posibilă „portiță” în lege pentru a promova.

Conform regulamentului pentru ca CSA Steaua să promoveze, echipa trebuie să devină societate comercială sau să aibă un parteneriat public-privat.

„A fost un meci bun, am avut spectatori în tribune în număr mare. A fost un spectacol pe teren, dar și în tribune. O primă repriză bună, dar a doua repriză mult mai bună din partea noastră. Cred că este important pentru moralul jucătorilor că am întors scorul, că au această putere.

E o victorie în play-off, care ne apropie de locul al treilea, asta e foarte important. Se speră la promovare până în ultima clipă. Avem această datorie de a lupta pentru promovare pe toate căile. Trebuie să facem totul pentru club, pentru suporteri, pentru jucătorii care au această dorință de a juca în prima ligă.

Eu cred că legea aceasta este discutabilă și nu este foarte clară. Trebuie clarificate lucrurile. Dar în primul rând trebuie ca echipa să câștige acest drept pe teren. Sunt două deplasări foarte dificile, pe care trebuie să le gestionăm bine”, a declarat George Ogăraru la Digi Sport.

Publicat: 02 04. 2022, 19:10