Cine le mai oprește?

Conștienți că orice pas greșit ar însemna diminuarea șanselor de promovare, ilfovenii au câștigat lejer la Tulcea (1-0), în timp ce „găzarii” au obținut la Popești Leordeni cea de-a șaptea victorie consecutivă (4-1).

Nu mai reprezintă o surpriză pentru nimeni faptul că CS Otopeni și Petrolul merg din victorie în victorie. Pentru pariori, mizele pe succesele celor două echipe sunt mană cerească. Cine merge pe mâna celor două grupări are garantat câștigul. Așa s-a întâmplat și ieri.

Având doar varianta victoriei, „petroliștii” s-au aruncat în atac încă din debutul meciului cu Inter Gaz, dar au reușit să înscrie abia spre sfârșitul primei reprize, prin mijlocașul Costin Budescu, care într-un interval de trei minute a izbutit o „dublă”.

După pauză, gazdele au redus din diferență prin Cristi Ciubotariu (71), pentru a crea suspans, dar Muțiu a adus liniștea în tabăra oaspeților, iar Budescu a stabilit scorul final, realizând și hat-trick-ul. „Deși joacă pe prime considerabile, nu știu ce se întâmplă cu jucătorii. Pe lângă schimbările dese de antrenori, nici fotbaliștii veniți în iarnă nu s-au adaptat”, a explicat la final Radu Bîrlic, directorul sportiv al Inter Gazului.