Aradul visează frumos.** Timișoara, în agonie!

*UTA a învins aseară Poli,1-0, și speră la Liga I. Pentru prima dată după mulți ani, derby-ul Vestului între fani nu a existat

*UTA s-a apropiat la șase puncte de liderul ACS Poli

Ultimele săptămâni au fost foarte agitate pentru „Bătrâna Doamnă”. După „logodna” cu prietenul lui Mutu, Adrian Marțian, UTA l-a „înfiat” pe Gheorghe Constantin, fostul șef al arbitrilor, evenimente încununate aseară cu o victorie împotriva unei echipe din orașul rival, Timișoara: 1-0

Pentru prima dată, duelul din tribune a fost inexistent. În sectorul oaspeților au stat doar 40 de inși, astfel că arădenii au dominat fondul sonor al meciului. Galeria alb-roșie i-a ironizat pe cei care susțin ACS Poli prin mesaje precum „Cine sunteți? Ce doriți?”, „Commando Recaș Curva Sud SRL” sau „Sunteți robii lui Robu”. Chiar dacă ACS Poli dispune de un buget record pentru Liga a II-a, meciul a fost câștigat meritat de arădeni. Prima repriză a fost animată de ocaziile mari ratate de arădeanul Monac și de golul anulat al timișoreanului Șeroni. Argentinianul Laso a deschis scorul în minutul 51, după o frumoasă acțiune personală. Apoi, misiunea arădenilor a fost ușurată de eliminarea lui Nohai, care a văzut al doilea galben la două minute după gol.
După victoria de aseară, UTA speră din nou la promovare.

Publicat: 09 03. 2013, 08:31
Actualizat: 09 03. 2013, 08:32