Zicu, sezon dramatic

Machidonul a avut un sezon învăluit de accidentări, scandal cu suporterii și evoluții modeste marcate de problemele de sănătate ale mamei sale.
14 august 2007, data care a marcat nefast cariera lui Zicu.

Partida Lazio – Dinamo avea să fie ultima pentru o lungă perioadă. A fost accidentat grav, ruptură de ligamente la genunchiul drept, iar de aici a început declinul. Au urmat operații la o clinică din Belgia, tratament de recuperare la Bologna și controale periodice odată la două luni. A revenit la antrenamente după o pauză de șase luni, și în cantonamentul din Cipru din iarnă a marcat primul gol în partida amicală cu bulgarii de la Litex.

Returul campionatului se anunța promițător, dar Ianis nu a scăpat de probleme. Și-a regăsit treptat locul în echipă, însă nu putea evolua 90 de minute din cauza problemelor de la genunchi. Apoi, în partida cu Unversitatea Craiova s-a consumat un nou episod nefast: disjuncție la umărul stâng. Accidentarea a survenit chiar înaintea unei alte intervenții chirurgicale la genunchiul afectat în partida cu lazialii, efectuată în Belgia. Ianis s-a întors în țară ieri, la ora 00:25, cu o cursă de la Bruxelles.

„A fost o operație reușită în Belgia și voi lipsi doar o lună de pe teren. Voi rata sfârșitul de campionat și o parte din perioada de pregătire. Îmi pare rău că pierd derby-ul de duminică și le transmit suporterilor că nu voi pleca niciodată la Steaua”, ne-a declarat Zicu.

Pe lângă problemele de pe teren, mijlocașul a fost extrem de afectat și din cauza sănătății precare a mamei sale, căreia mai demult i s-a descoperit o tumoare la sân, ce ar fi putut să-i provoace cancer. Zoe Zicu a efectuat un tratament sever cu citostatice și acum starea sa este mult mai bună.

Ianis Zicu, mijlocaș Dinamo

meciuri a evoluat Ianis Zicu pentru Dinamo în acest sezon în toate competițiile, din care unul în preliminariile Ligii Campionilor și a marcat două goluri
de mii de dolari este salariul anual al lui Zicu la Dinamo, machidonul fiind unul dintre cei mai bine plătiți  jucători din Liga I

Publicat: 02 05. 2008, 00:11