Zicu, la Botoșani!

Dinamo a câștigat cu 3-1 partida amicală disputată ieri la Buftea, prin dubla lui Zicu și reușita lui Dănciulescu.

• Marele câștig al partidei a fost Ianis Zicu, care a evoluat toate cele 90 de minute și a arătat o poftă deosebită de joc

• Ca să aibă cât mai multe meciuri în picioare, Rednic a hotărât să-l trimită pe Zicu la Dinamo II, care evoluează sâmbătă la Botoșani. „Va fi foarte greu să fie titular cu Rapid. Vine după o accidentare grea, dar are tot sprijinul meu. Pentru el e important să joace, de aceea va evolua la Dinamo II“, a spus Rednic.

• Primul gol al meciului a fost marcat de gazde, după o execuție superbă, la vinclu, a lui Marcu

• La Dinamo a debutat și fundașul stânga Simao, fostul jucător al echipei UTA, venit în această iarnă la Dinamo. El a centrat la golul marcat din acțiune de Ianis Zicu

• După meci, primarul orașului Buftea a invitat toată delegația dinamovistă la un restaurant din oraș

• Partida a fost condusă la centru de Andrei Chivulete, băiatul fostului arbitru Florin Chivulete

Buftea, oraș stelist și rapidist

La partida amicală de ieri de la Buftea, stadionul din localitate a fost arhiplin, peste 1.200 de persoane fiind prezente în tribune. Printre acestea s-a numărat și un grup de steliști care au afișat un banner la adresa galeriei dinamoviste. „Chiar și aici, orașul e stelist“, suna mesajul respectiv. De asemenea, la meci au asistat și fani ai Rapidului, care au avut mesajul: „Vă pregătiți de UCL, cu stadion de Divizia B“.

"Mai importante sunt minutele jucate decât golurile. Rapid e echipa care a jucat cel mai bine în acest retur și pentru noi e un meci hotărâtor" – Ianis Zicu, mijlocaș Dinamo

Publicat: 26 03. 2009, 08:13
Actualizat: 26 03. 2009, 08:53