Willkommen! Wilk și Antal amână prima victorie a lui Lienen: Oțelul – Vaslui 1-2

Intrată într-o nouă eră, Oțelul spera să se revanșeze după înfrângerea nemeritată de la Timișoara, din etapa trecută. Neamțul Lienen a dovedit la conferința dinaintea meciului că este cu temele la zi: i-a învățat pe vasluieni chiar și după pe nume. Surpriza a venit de la Wilk. Polonezul, foarte activ la Galați, a centrat după un serviciu excelent al lui Sânmărtean și mingea deviată de Sîrghi a intrat în poarta lui Brăneț. 1-0 la pauză pentru Vaslui.

În repriza secundă s-a jucat pe contre, dar ocaziile mai mari au aparținut tot oaspeților: Mike Temwanjera a ratat cu poarta goală după un șut de la 35 de metri. Antal a închis meciul dintr-un penalty obținut tot de el, când mai erau câteva minute de joc, și Oțelul-Vaslui se termină cu victoria oaspeților, 1-2. Marqinhos nu a reușit decât golul de onoare, dintr-un penalty obținut în prelungirile meciului. Polonezul Wilk și Antal îi urează bun-venit în Liga 1 neamțului Lienen: Willkommen.