„Voi nu meritați la U să jucați!”. Universitatea rămâne fără victorie și gol marcat în 2015 și se îndreaptă spre liga secundă, după 0-0 cu FC Botoșani

• Suporterii „Șepcilor roșii” au taxat puternic jocul slab al Universității Cluj cu FC Botoșani, scor 0-0, în cadrul etapei a 22-a a Ligii 1, și au înjurat fotbaliștii lui Adrian Falub și conducerea.
  • „U” Cluj are cel mai prost start de retur din ultimele decenii, cu două puncte în cinci meciuri și niciun gol înscris.
  • Pablo Ceppelini a ratat un penalty pentru Universitatea în minutul 54.

Disperare. Acesta a fost cuvântul care a caracterizat jocul dintre Universitatea Cluj și FC Botoșani din cadrul etapei a 22-a din Liga 1. Două echipe cărora 2015 nu le-a dat motive de amintiri plăcute până acum luptau pentru o primă victorie în retur. Retrogradarea nu însemna pentru niciuna un cuvânt aruncat în glumă și cu atât mai mult pentru Universitatea Cluj, care nu marcase încă într-un meci oficial din noul an.

Cu mai mulți absenți în primul „11”, FC Botoșani a luat knock-out din minutul 3, la propriu. Patache a fost lovit cu cotul de Mengolo și a ajuns direct la spital cu fractură de piramidă nazală, în timp ce camerunezul a scăpat până și de cartonașul galben. Acesta avea să fie cel mai important eveniment dintr-o primă repriză a neputinței pe Cluj Arena.

„U” Cluj n-a avut inspirația și calitatea ofensivă pentru a pune probleme, în timp ce FC Botoșani s-a ocupat mai mult de apărare. Singurele ocazii au venit din faze fixe. Vașvari l-a încercat pe Panagopoulos din lovitură liberă (14) și Lungu a reluat peste poartă după un corner (21).

În tentativa de a crea mai multă presiune, Falub l-a scos pe inexistentul Castillion și l-a introdus pe Lemnaru (33), dar nici această înlocuire n-a adus mai mult orizont în atac. Fanii clujenilor au început să-și piardă răbdarea și au înjurat atât jucătorii cât și conducerea, la pauză. „Voi nu meritați la U să jucați”, a fost scandarea cea mai auzită.

Ceppelini a ratat și el un penalty

În această atmosferă apăsătoare, norocul Universității putea să fie fundașul Oltean, care l-a pierdut pe Mengolo și l-a trântit în careu. Blestemul penalty-urilor ratate avea să-i vizeze însă încă o dată pe clujeni. Ceppelini a tras mult peste poartă de la punctul cu var (54), iar supărarea din tribune a devenit și mai mare. „Mercenarilor!”, le-a stricat galeria jucătorilor. Pe final, o parte a galeriei a părăsit peluza în semn de protest, dar n-au pierdut mai nimic, „U” Cluj chinuindu-se fără reușită până la final să salveze un meci care ar putea fi crucial în lupta la retrogradare.

Echipa lui Adrian Falub e în cădere liberă, în timp ce FC Botoșani face 30 de puncte și viitorul este mult mai roz pentru moldoveni decât pentru clujeni.

UNIVERSITATEA CLUJ – FC BOTOȘANI 0-0

Panagopoulos – Ciupe, Jovanovic, I. Neag, Martins – L. Kovacs (V. Morar ’60), A. Lungu (R. Costin ’65) – Mengolo, Ceppelini, Gravenberch – Castillion (Lemnaru ’33)
Rezerve neutilizate: Dolha – Paulinho, Van den Boek, Calcan
Antrenor: Adrian Falub

Curileac – Patache (S. Oltean ‘6), Ngadeu, Tincu, Faug – Vașvari, Croitoru (N. Roșu ’71), M. Bordeianu – P. Ivanovici, Șvichi (Ngankam ’46), P. Batin
Rezerve neutilizate: Tiuț – Homei, Danci, Ianc
Antrenor: Leontin Grozavu

Publicat: 17 03. 2015, 18:00
Actualizat: 17 03. 2015, 19:36