Vinovatul pentru eșecul CFR-ului în meciul cu UTA: „Mi-e drag, dar, din păcate, e golul lui”. Vasile Miriuță știe de ce clujenii sunt în picaj

Ioan Hora in meciul de fotbal dintre CFR Cluj si UTA Arad din etapa a XI-a a Ligii 1, disputat pe stadionul Dr. Constantin Radulescu din Cluj -Napoca, duminica, 22 noiembrie 2020. © FOTO:Flaviu Buboi / Sport Picture

CFR Cluj a fost învinsă pe teren propriu de UTA, 0-1, într-un meci din Liga 1. Unicul gol a fost marcat de Ioan Hora, în minutul 75, cu un şut de la marginea careului, iar Vasile Miriuță, fost antrenor al echipei din Gruia, consideră că portarul Cristian Bălgrădean este vinovat.

Ioan Hora este ex- jucător al echipei clujene, acolo unde a evoluat în perioada 2010 – 2014.

CFR a pierdut ultimele două meciuri jucate acasă, iar UTA e neînvinsă în deplasare în acest sezon, având victorii în partidele cu Dinamo, FC Botoşani şi CFR Cluj, plus trei remize.

„Ţin la Pufi, mi-e drag, l-am antrenat, dar, din păcate, e golul lui”, a spus Vasile Miriuţă, la Look Sport, iar Daniel Stanciu, ex-oficial al formației clujene, a completat: „Te aştepţi mult mai mult de la Bălgrădean, vorbeam despre înlocuitorii lui Tătăruşanu….CFR a avut un sprijin extraordinar din partea lui Arlauskis, făcea diferenţa”.

Vasile Miriuţă, despre CFR Cluj: „Această incertudine, aceste discuţii care apasă echipa”

„În ultimul timp, a fost această incertudine, aceste discuţii care apasă echipa. A fost scandal între ghilimele între conducere şi Petrescu, dar, ca joc, CFR-ul a fost de nerecunoscut. UTA a intrat mai bine în joc, au avut 10-15 minute de presiune. Un joc previzibil al CFR-ului, pase multe în lateral, nu au venit acele centrări pentru Debeljuh.

Putem spune că au lipsit Deac şi Vinicius, dar ai avut Rondon, Păun, Pereira, Chipciu şi nu ţi-ai creat nicio ocazie de gol în repriza a doua. UTA a aşteptat bine, palidă, e normal când joci la CFR sau la FCSB să ai o zvâcnire cum au avut-o”, a mai declarat Vasile Miriuţă (52 de ani) pentru sursa citată.

Dan Petrescu, antrenorul campioanei, preciza după înfrângerea cu UTA: „Nu am fost inspirați în fața porții. După trei ani perfecți trebuia să vină și o perioadă grea. Eu am prevenit că vor fi probleme mari de tor. Este prima oră când pierd două meciuri consecutive pe teren propriu. Nu mi s-a mai întâmplat niciodată”.

Publicat: 23 11. 2020, 09:36