Viitorul lui Sergiu Buș la FCSB, sub semnul întrebării! „E al doilea Petre!”

Sergiu Florin Bus se bucura dupa un gol marcat in meciul de fotbal dintre FCSB si AFC Hermannstadt, contand pentru Liga 1 Casa Pariurilor, desfasurat fara spectatori pe Arena Nationala din Bucuresti, luni 26 octombrie 2020. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Viitorul lui Sergiu Buș la FCSB e sub semnul întrebării, lucru observat și de Robert Niță, fostul jucător al FCSB-ului și Rapidului.

Fostul atacant în vârstă de 43 de ani crede că Sergiu Buș va avea soarta lui Adi Petre, fotbalist care a fost îndepărtat de Gigi Becali de la echipă după doar câteva luni.

Mai mult, Robert Niță (43 de ani) este de păere că Toni Petrea ar fi trebuit să-l lase mai mult pe teren pe Sergiu Buș la meciul FCSB – Hermannstadt, scor 5-0, pentru ca atacantul să înscrie mai multe goluri și să prindă încredere.

Viitorul lui Sergiu Buș la FCSB, sub semnul întrebării

„Sergiu Buș  e al doilea Petre. Am fost un susținător al lui Petre până când l-am văzut jucând la meciul din cupele europene vreo 100 de minute, că au fost și prelungiri. L-am mai văzut titular la un meci și mi-am recunoscut greșeala. Este indolent. Nu se poate să nu faci un sprint, să nu faci nimic ca atacant.

Acum a venit Buș, am văzut prezentarea de la Palat că are încredere în el, că o sa facă. Un atacant are nevoie de timp, depinde foarte mult de mijlocași, cum se simte cu Coman, Moruțan, Man.

Trebuie lucrat mult la antrenamente pe grupuri ca să poți crea automatisme. Iese impresarul lui și spune că a vorbit cu Gigi Becali și l-a rugat să îl lase mai mult. Aseară marchează un gol, face o primă repriză bună. Nu era nici greu să facă asta pentru că Hermannstadt nu a pus mari probleme.

Cred că se vrea să se dovedească faptul că nu e adevarat ce a spus impresarul lui și l-au scos iar la pauza. Păi dacă a dat gol, lasă-l, mă, în teren tot meciul, dă-i încredere că ai nevoie de el. Are contract bunicel, pe 3 ani, dă-i încredere să mai dea un gol, 2, 3. Vine domnul Petrea și spune că l-a schimbat că a vrut să vadă și alți jucători. Dă-i minute, că are nevoie de minute, e atacant”, a spus Robert Niță, conform sport.ro.

Publicat: 27 10. 2020, 14:42