Viitorul, greu de oprit. Echipa „Regelui” a obținut o victorie fără emoții contra Concordiei. Ianis Hagi a ratat un penalty

Formația FC Viitorul a învins, luni, pe teren propriu, cu scorul de 3-1 (2-0), echipa Concordia Chiajna, într-un meci din etapa a VII-a a Ligii I, în care oaspeții au jucat în inferioritate numerică din minutul 19.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Fl. Tănase ‘5 (penalti), Nedelcu ’38 și Chițu ’88. Pentru Concordia a înscris Serediuc ’74.

• 1-0: Tănas a deschis scorul dintr-un penalti acordat pentru un fault al lui Ion la Nedelcu.
  • În minutul 19, de la Concordia Chiajna a fost eliminat Bruno Madeira, după primirea celui de-al doilea cartonaș galben.
  • 2-0: Nedelcu a înscris cu un șut de la aproximativ 30 de metri.
  • În minutul 50, Ianis Hagi a ratat un penalti acordat pentru un henț în careu comis de Constantinescu.
  • 2-1: Serediuc a marcat cu un șut din careu, după o pasă de la Pena.
  • 3-1: Chițu a stabilit scorul final cu un șut la colțul scurt.

Echipele de start

FC Viitorul: Rîmniceanu – Benzar (Nicoliță ’54), Hodorogea, Mitrea, Cr. Ganea – I. Filip, Nedelcu, R. Marin – I. Hagi (Gavra ’64), Aganovici, Fl. Tănase (Chițu ’46). Antrenor: Gheorghe Hagi.

Concordia Chiajna: Matache – Bărboianu, Tincu, Bruno Madeira, Bucurică (Vagner ’59) – L. Ion – Purece, M. Cristescu, Giurgiu, M. Constantinescu (Serediuc ’53) – Țîră (Pena ’46). Antrenor: Marius Baciu.

Cartonașe galbene: Fl. Tănase ’18, Hagi ’44, Nicoliță ’55, Filip ’85 / L. Ion ‘5, Bruno Madeira ’11, ’19, M. Cristescu ’26, Bărboianu ’86

Cartonaș roșu: Bruno Madeira ’19

Arbitri: Marcel Bîrsan (central) – Daniel Mitruți, Gabriel Bârjac (asistenți) – Ionuț Coza (rezervă)

Observatori: Eduard Dumitrescu, Marcel Vasile.

Publicat: 17 08. 2015, 20:24
Actualizat: 17 08. 2015, 20:25