Viitorul – CFR Cluj 0-2. Echipa lui Stelea, incapabilă să atace

• La Chiajna, CFR Cluj a învins Viitorul Voluntari cu 2-0 într-un meci din etapa a patra a Ligii 1

După înfrângerea din etapa trecută în fața Stelei cu 1-0 pe teren propriu, Vasile Miriuță a venit decis la Chiajna pentru a lua toate punctele și a trece în prima jumătate a clasamentului. Inspirat parcă de vechiul stil britanic antrenorul lui CFR Cluj a trimis un prim „11” în care i-a inclus pe Tade și Guima, doi atacanți extrem de puternici, dar limitați din punct de vedere tehnic. De partea cealaltă Bogdan Stelea a conceput o formulă de start a cărei medie de vârstă depășea cu puțin 21 de ani. După ocazia din minutul 5 a lui Cârstocea, al cărui șut de la 20 de metri a fost respins cu greu de Felgueiras, gazdele au fost nevoite să suporte dominarea clujenilor, care au fost periculoși îndeosebi la fazele fixe. Cea mai periculoasă fază a primei reprize pentru poarta lui Balauru a fost în minutul 38 când Țâru a fost aproape de trimite în propria poartă în încercarea disperată de repara o greșeală comisă de Nikolov. În minutul 43, Deac a deschis scorul după ce a profitat de greșeală mare a lui Balauru. Discipolul lui Stelea a ieșit hazardat la 20 de metri de propria poartă, a ratat intervenția și i-a permis mijlocașului clujean să trimită în poarta goală.

Viitorul nu a avut decât o singură ocazie de gol

Cu avantajul luat la pauză, echipa clujeană s-a mulțumit să aștepte în liniște atacurile Viitorului, care din păcate pentru echipa patronată de Hagi nu au venit. Fără accidentatul Mitriță, Bogdan Stelea nu a avut niciun om care să poată dezechilibra apărarea CFR-ului. Pasele numeroase la mijlocul terenului ale gazdelor le-au făcut fundașilor centrali Rada și Larie un început de săptămână liniștit. Singurul moment în care echipa lui Stelea a pus în pericol poartea lui Felgueiras a fost în debutul reprizei secunde când Daminuță a trimis excelent din lovitură liberă, dar căpitanul lui CFR s-a întins și a scos de la vinclu. Deznodământul, și așa previzibil al meciului, a fost clarificat în minutul 83 de către Tade. Vârful francez a înscris cu o execuție simplă din careu care l-a liniștit pe Vasile Miriuță. Mocheta de la Chiajna nu a fost prielnică nici de această dată pentru gazde. În cele patru partide disputate de Concordia și Viitorul în comuna ilfoveană oaspeții au plecat de fiecare dată victorioși.

Echipele de start:
Viitorul: Balauru – Nikolov, Hodorogea, Tîru, Mitrea (cpt.) – Daminuță, Pană (Năstăsie 70”) – Benzar, Andekovic (Rusu 83), Cârstocea (Tănase 78”) – Bonilla
Rezerve neutilizate: Buzbuchi, Puțanu, Mamele, Nedelcu

CFR Cluj: Felgueiras (cpt.) – Susic, Larie, Rada, Camora – Jakolis (Jazvic 65”), Muniru, Monroy, Deac – Tade (Ivanovski 85), Guimaraes (Christian 74”)
Rezerve neutilizate: Amadio, Ene, Costea, Lopes

Cartonașe galbene: Hodorogea 16”/ Tade 30”

Publicat: 18 08. 2014, 23:03
Actualizat: 18 08. 2014, 23:04