Viitorul a pierdut penultimul meci al cantonamentului din Slovenia, 1-3 cu FK Krasnodar. Echipa folosită de Hagi

Viitorul a pierdut al patrulea amical al stagiului de pregătire din Slovenia, 1-3 cu rușii de la FK Krasnodar, ocupanta locului patru în ultima ediție de campionat. Echipa lui Gică Hagi s-a deplasat în Austria, partida având loc la Kumberg.

Startul meciului a fost precedat de o întâlnire între Gică Hagi și Igor Shalimov, cei doi fiind adversari în meciurile Steaua – Spartak Moscova (CCE, 1988) sau România – URSS) și discutând câteva minute bune.

Pe teren, rușii au început mai bine și au deschis scorul încă din minutul 13, când suedezul Andreas Granquist a marcat din penalty. Viitorul a reacționat imediat, dar Ganea (min. 22) și Țucudean (min. 24) au ratat șansa egalării, înainte ca Herea să marcheze, în minutul 25, din pasa lui Chițu.

În repriza a doua, când Hagi i-a introdus pe Dumtraș, Morar și Cicăldău, rușii au făcut legea și au marcat de două ori într-un interval de trei minute. Maciel Wanderson a făcut 2-1 cu un șut la colțul scurt, iar Daniil Utkin nu l-a iertat pe Râmniceanu și a stabilit scorul final încă din minutul 54.