VIDEO REZUMAT Show la Târgu – Jiu: două penalty-uri, două goluri de pus în ramă!** Pandurii – Oțelul 3-2!

This browser does not support the video element.

Vezi galeria foto - 8 poze

Înainte meciul de aseară, Petre Grigoraș a spus că speră să rupă blestemul în fața Oțelului și să obțină primul succes în fața gălățenilor de când e la Târgu Jiu. Iar elevii săi i-au ascultat rugămintea și au învins fosta campioană cu 3-2, la capătul unui joc spectaculos.

18 minute trecuseră când Brăneț l-a ciupit gratuit pe Răduț în careu și a fost imediat pedepsit de Maxim de pe var. Noutatea era însă că golul nu a apărut din dominarea oltenilor, așa cum a impus regula Grigoraș. La fel ca în sezonul trecut, când a adus victoria Oțelului la Târgu Jiu, Iorga a mai câștigat un duel cu Mingote. Unul în două acte, de la 25, respectiv 11 metri. Lusitanul a scăpat inițial mingea la șutul noului-intrat, pentru ca apoi doar să o urmărească spre plasă. Între cele două momente, Pena fusese busculat încercând să profite de gafa portarului.

Finalul avea să trasnforme meciul într-un thriller cu valențe maghrebiene. Venit de pe bancă, Karim Boutadjine și-a meritat cele 4 stele după ce a buimăcit păianjenul cu 2 execuții pe care nici compatriotul său Zidane nu le prindea în același meci. Prima a făcut 2-1, iar a doua 3-2, fiindcă Inkango amuțise tribunele finalizând un contraatac în minutul 90. Nu s-a terminat însă până când francezo-alergianul nu și-a încheiat recitalul.