VIDEO REZUMAT** Campioana câștigă în 10 la Galați! Oțelul – CFR Cluj 1-2!

This browser does not support the video element.

Vezi galeria foto - 8 poze

13 august a fost zi cu ghinion pentru Oțelul. Elevii lui Dorinel Munteanu au pierdut ieri cu 2-1 confruntarea cu CFR Cluj, dar asta nu a fost tot. Stromajer s-a ales cu piciorul rupt după un atac huliganic al lui Mureșan, iar Sârghi a ajuns la spital după ce s-a ciocnit în aer cu coechipierul său Sergiu Costin (90+4)! Și peste toate astea, Colțescu a ajutat campioana, dictând ușor un penalty în minutul 6.

Andone a simțit că Oțelul nu e un adversar facil și le-a indicat elevilor săi să atace încă din primul minut. Iar realitatea din teren i-a dat dreptate tehnicianului campioanei. Era doar minutul 6 când Benga l-a tatonat imprudent în careu pe Ivo Pinto, iar Colțescu, poziționat greșit, a acordat prea ușor penalty, transformat cu siguranță de Mureșan. Dar golul căpitanului clujean a fost repede uitat. Peste doar 15 minute, când CFR domina tactic partida, Mureșan a avut o intrare inutilă la mijlocul terenului, călcându-l dur pe gleznă pe Stromajer, și a fost eliminat. Imediat, raportul de forțe din teren s-a schimbat. Gălățenii au început să devină tot mai periculoși, reușind să egaleze în minutul 38, când Inkango a profitat de culoarul lăsat liber de apărătorii clujeni și l-a executat pe Felguieras cu un șut la firul ierbii.

Sârghi cu nasul rupt. Ambulanța, fără chei!

Nimic nu a anunțat golul secund al CFR-ului, venit după zece minute în care Galațiul a dictat ritmul. La fel ca în debutul primei reprize, clujenii au profitat de o gafă a defensivei adverse, care s-a călcat pe picioare în preajma propriului careu, iar Ronny, care a încris și anul trecut la Galați, l-a executat cu un șut plasat pe Brăneț (53). Din acel moment, Andone a închis meciul și a câștigat cu 2-1.

Ultima fază a partidei a fost teribilă. Cristian Sârghi și Sergiu Costin s-au dat violent cap în cap, iar primul s-a ales cu fractură de piramidă nazală cu tăietură de pomete și a fost dus cu ambulanța la spital. În ajutorul jucătorului gălățean au sărit mai întâi medicii ambelor formații, doarece cei de la ambulanță nu-și găseau cheile și nu puteau intra pe teren, acolo unde se afla Sârghi!

ALTE ACCIDENTĂ‚RI SIMILARE ALE LUI SÂRGHI

În 2007, într-un meci din turul doi preliminar al Cupei UEFA, cu Lokomotiv Sofia, Cristi Sîrghi s-a ciocnit violent cu adversarul său, Golubovic, și a fost transferat de urgență la spital după ce a suferit o comoție cerebrală

În mai 2010, în partida retur cu FC Vaslui, Sîrghi a suferit din nou o comoție cerebrală după ce a fost lovit involuntar de Wesley, fiind nevoit să poarte o perioadă îndelungată o cască de protecție

Partidele dintre Oțelul Galați și CFR Cluj disputate sezonul trecut au fost suspectate de lucruri necurate. O nouă partidă între campioanele ultimelor două ediții ale Ligii I se va disputa astăzi, de la ora 19:00, la Galați.

Fazele VIDEO de la Oțelul – CFR Cluj se văd pe ProSport.ro

În primele trei etape, gălățenii au strâns patru puncte, cu unul mai puțin decât adversara de azi. În cazul unui succes, CFR-ul ajunge pe podium, depășind Dinamo, care are un meci mai puțin disputat.

Pentru a se apropia de Steaua, Andone își dorește neapărat o victorie în această seară, mai ales că echipa lui Reghecampf a luat doar un singur punct de la Mediaș.