VIDEO Pancu salvează Rapidul, cu un gol fabulos!** Petrolul-Rapid 0-1! Vezi rezumatul

This browser does not support the video element.

Vezi galeria foto - 71 poze

Pancone a salvat Rapidul de la un rezultat rușinos printr-un gol reușit în ultimele minute ale meciului.

Petrolul – Rapid este unul dintre derby-uriile fotbalului românesc, între cele două echipe există rivalitate de 60 de ani. Fanii Petrolului au așteptat 7 ani de zile ca fovoriții lor să joace din nou un meci împotriva rivalilor din Giulești.

Partida s-a jucat la Buzău pe un stadion plin, iar suporterii celor două echipe au fost la înălțime, „Lupii Galbeni” au fost prezenți în număr mare și-au făcut spectacol pe toată durata jocului. De partea cealaltă, rapidiștii au venit aproxmativ 2000 și au susținut echipa așa cum fac la fiecare joc, indiferent de adversar și rezultat. Spectacolul a fost mai mult în tribune decât pe teren, cele două echipe au încercat să-se anihileze reciproc și de aici a rezultat un joc închis cu puține faze de poartă în prima repriză. Răzvan a trimis în teren o formație ofensivă cu Cassio vârf de lance, fiind flancat de Roman pe dreapta și Surdu pe stânga, dar cea mai mare ocazie de gol a fost ratată de Alexa. De partea cealaltă Răchită și-a pus elevii pe două rânduri și a încercat să stopeze atacaturile rapidiste, iar în față l-a lăsat pe Oprița.

„Mucles” amenințat de Răzvan
La începutul reprizei secunde, Apostol a reușit să-l scoată din minți pe Lucescu jr, care în mai multe rânduri a ieșit cu pumnul ridicat în aer la adresa fostului ialomițean (VIDEO). Tot în partea a doua au apărut și marile ocazii ale partidei, Herea și Cassio au trecut pe lângă gol, iar de partea cealaltă sârbul Komazek a trimis două trasoare, dar nu a reușit să-l învingă pe Dani Coman. Răzvan face o mutare inspirată și-l introduce pe Pancu în teren în locul lui Surdu care a avut o evoluție ștearsă. Veteranul din atacul Rapidului a reușit să marcherze în minutul 88, după o pasă de la „rebelul” Apostol. Rapid reușește să se impună cu mare dificultate în fața unei nou promovate, iar pentru elevii lui Lucescu jr urmează o partidă dificilă în Polonia, cu Slask Wroclaw.