VIDEO / O. Marseille se impune în derby-ul Franței, 3-1 cu PSG pe „Parc de Princes”

Derby-ul de tradiție al Franței a fost programat duminică în etapa a 28-a, pe "Parc de Princes".  Marseille s-a impus cu 3-1 chiar pe terenul celor de la PSG și le-a răpit oamenilor lui Le Guen șansa de a trece pe prima poziție în clasament.

Omul cheie al lui Marseille a fost olandezul Zenden, care de altfel a și deschis scorul în minutul 24, iar momentul decisiv al partidei l-a reprezentat eliminarea lui Camara, de la gazde, în minutul 53, la 10 minute după ce Giuly egalase pentru PSG.

B. Kone a dus-o din nou în avantaj pe Marseille (55), iar scorul final al partidei, 3-1 pentru Olympique, a fost stabilit de albanezul Cana (61).

În urma acestui rezultat, gruparea lui Gerets a trecut pe poziția secundă a clasamentului, cu 52 de puncte, la egalitate cu PSG, în timp ce pe prima poziție în clasament a rămas O. Lyon, cu un punct mai mult, în ciuda înfrângerii surprinzătoare, 0-2, de pe teren propriu, cu formația lui Daniel Niculae, Auxerre.

Publicat: 16 03. 2009, 11:47
Actualizat: 16 03. 2009, 12:08