VIDEO | A venit și prima victorie în amicale pentru Viitorul! Trupa lui Hagi a trecut cu 2-1 de o posibilă adversară a Astrei din Europa League. Cum s-au înscris golurile

Formația FC Viitorul, campioana României, a câștigat, marți, scor 2-1 (0-1) meciul jucat echipa FK Zira din Azerbaijan, în cantonamentul de pregătire a noului sezon, desfășurat în Turcia.

Întâlnirea s-a disputat la baza de pregătire folosită de constănțeni în Turcia (Fenerbahçe Topuk Yaylasñ Resort) și s-a încheiat cu succesul jucătorilor lui Gheorghe Hagi, după ce au fost conduși la pauză. Azerii au condus după prima repriză, Orhan Aliev înscriind cu un șut imparabil în minutul 5. După pauză Viitorul a întors soarta partidei și a punctat prin Alexandru Stoica (min.59, voleu spectaculos din centrarea lui Panait) și Vlad Morar (min.90+2, finalizare de la marginea careului).

Vlad Morar a ratat și o lovitură de pedeaspsă, obținută de Ciobanu, în minutul 80. FK Zira ar putea fi adversara Astrei Giurgiu în Europa League, dacă trece de FC Differdange 03.

Au evoluat pentru FC Viitorul: Rîmniceanu (46 Buzbuchi) – Rădoi (46 Boboc; 68 Grecu), Hodorogea (58 Nedelcu), M. Constantin (46 Boli), Vînă (46 Panait) – Roșu (46 Ciobanu), Mladen (46 Iacob), Herea (46 Lopez; 86 Boboc) – Purece (46 Stoica), Țucudean (46 Morar), Chițu (46 Cicâldău).

Miercuri, 21 iunie, delegația celor de la FC Viitorul va reveni în România, urmând să plece vineri, 23 iunie, în Slovenia, pentru un nou stagiu de pregătire.

Publicat: 20 06. 2017, 21:27
Actualizat: 20 06. 2017, 21:29