Victorie la limită pentru Bistrița! Farul se scufundă!

Meciul dintre Gloria și Farul a oferit un spectacol slab pentru puținii spectatori aflați în tribunele stadionului ardelean. Căldura excesivă și grija ambelor echipe pentru a nu pierde meciul au transformat partida într-un duel surd la mijlocul terenului, presărat pe alocuri cu faze sporadice de poartă. Gazdele au avut parcă mai mult inițiativa și au împins jocul spre poarta lui Curcă, dar fără a crea mari ocazii.

Cu un public ostil, Ion Marin a încercat din răsputeri să își mobilizeze elevii, dar sunetul "Demisia" venit dinspre galeria Farului, parcă a sunat bine și pentru fotbaliștii de la malul mării. În minutul 40, Zaharia, produce o fază frumoasă, trimite mingea în bară, dar este agățat, fără sens de Rastovak. Corpodean arată punctul cu var, iar Nalați nu iartă. 1-0 pentru Bistrița și jocul pare terminat pentru elevii lui Sabău.

În cele din urmă se demonstrează că așa este. Farul intră timidă de la cabine și abia în minutul 90 pune pentru prima dată în pericol poarta lui Tătărușanu, prin portughezul Chico. Pre puțin pentru o echipă care vrea să evolueze și la anul în Liga I. Bistrița scapă, pe moment, de emoțiile retrogradării, în timp ce Farul se scufundă adânc spre Liga secundă.