Victorie în inferioritate! Szekely, noua vedetă a Ligii 1. ACS Poli – Mediaș 2-1

ACS Poli a bătut Mediașul cu 2-1, în primul rând datorită jucătorilor care au promovat cu Recașul din liga a treia într-a doua

Timișoara a rămas neînvinsă și, cu șapte puncte din nouă posibile, ocupă locul doi în Liga I. Atacantul Szabolcs Szekely are acum cinci goluri în trei meciuri, fiind la egalitate cu Budescu în topul golgheterilor.

Este de așteptat ca, la începutul unui sezon, o nou-promovată să dezamăgească pentru că are prea mulți jucători de „B”. Culmea, ACS Poli are succes, în primul rând datorită unor jucători care nu vin din „B”, ci din „C”!

Prima jumătate a meciului de la Timișoara a fost plictisitoare, însă diferența a fost făcută cu două minute înainte de pauză. Faza golului i-a avut ca protagoniști pe Șeroni, Nanu și Szekely. Cei trei jucau în Liga a III-a în primăvara anului trecut, dar aseară au făcut șah-mat apărarea Mediașului.

Cu un sfert de oră înainte de final, Gazul a egalat prin Buzean, după care fundașul stânga al gazdelor, Marovic,a fost eliminat pentru două galbene încasate în cinci minute. Cu toate acestea, ACS Poli a înscris golul victoriei, la o fază la care au contribuit tot trei jucători de la fostul Recaș: Nanu, Trandu și Szekely.

Portughezul Jose Emilio Furtado a ajuns ieri la Timișoara, dar încă nu a semnat cu alb-negrii. Atacantul a mai jucat la CSKA Sofia, FC Porto B, Pacos Ferreira, Uniao Leiria, Panachaiki și AEK Atena.

UPDATE: ECHIPELE DE START

ACS POLI: Nuno Claro – Nohai, Scutaru, Șeroni, Marovic – Ov. Petre – Bărbuț, Trandu, Boldea, Nicola – S. Szekely

Rezerve: Coca, Petrovic, Keita, Poparadu, Al. Popovici, Nanu, Jorge Ruiz
Antrenor: Vali Velcea

CLICK AICI pentru GALERIA FOTO de la Poli – Gaz Metan

MEDIAȘ: Pleșca – Zaharia, Muth, Markovic, Buzean – Tahar, Todea – Al. Munteanu, Bawab, C. Petre – Vitinho

Rezerve: Greab, Trtovac, Cojocnean, R. Avram, Llullaku, Ioan Șușu, Ciucă
Antrenor: Cristi Dulca

Arbitri: M. Avram, M. Nagy, I. Radu