Victorie în aplauzele femeilor:** „U” Cluj – CS Turnu Severin 1-0!

„Șepcile roșii” au intrat mai bine în joc: Dinu a tras puțin pe lângă poartă de la marginea careului (15), pentru ca după doar patru minute arbitrul să nu vadă un henț comis de Vranjkovic în careul oaspeților. Jocul a continuat să se dispute la o singură poartă și același Dinu a trecut puțin pe lângă o minge pasată bine de Hidișan în fața porții (22). Cel din urmă a ratat apoi poarta după o pătrundere spectaculoasă (31). La sfârșitul primului act tabela arăta 0-0, iar clujenii ceruseră patru lovituri de pedeapsă, neprimind vreun galben pentru simulare. Cea de-a doua repriză părea să le dea speranțe severinenilor, dar Vranjkovic a comis iar un henț și a luat al doilea cartonaș galben (57). Apoi a ieșit Buleică în evidență, cu un șut impecabil din unghi închis: 1-0 (66).

Apostu a avut apoi două ocazii de a majora diferența, dar bara de sus a fost puțin joasă pentru vârful Universității (70, 77). Costea putea egala cu un șut de la 30 de metri, dar Boșneag a salvat rezultatul. Victorie mare pentru gazde, eșec dureros pentru Turnu Severin, în uralele copiilor și ale femeilor din tribune.

Am luat o gură de aer, dar mai avem mult de muncit până să ne salvăm de la retrogradare