Victorie facilă pentru Dinamo

Dinamo nu a avut probleme cu FC Meyrin, partida fiind mai mult una de încălzire
Dinamo s-a deplasat în Elveția pentru a disputa un amical cu o echipă câmpenească. Adversar, FC Meyrin, eșalonul trei în Èšara Ceasurilor.

Meci de verificare a cunoștințelor. Gazdele „câinilor” nu și-au depășit condiția de sparring-partner, lucrurile fiind clare încă din start. În minutul 7, Homei a centrat perfect, iar Attokoura a trimis din prima în poartă. Peste puțin timp, Miranda primește o pasă în mijlocul careului de 16 metri, încearcă să dribleze și este trântit de un adversar. Penalty și 2-0 din gheata lui Torje (14). Nu se intră în minutul 20, iar Homei mai face o cursă pe dreapta și reia perfect pentru Andrei Cristea, care pune latul și se ajunge la scor de neprezentare.

Rednic are timp să-l testeze pe croatul Marinovic, iar acesta nu are deloc o evoluție rea. Știe să paseze, este mereu cu capul sus, dar pare dezordonat la recuperări. Vine pauza, iar „Puriul” îl scoate la tablă și pe francezul Rodrigues. Ascuns în banda dreaptă, acesta nu a avut prea multe mingi, „cazul” fiind amânat.

" Abia aștept prima etapă, știu sigur că o batem pe Dinamo. Ei, săracii, nici nu au timp să se adune, vor avea viață grea cu noi "- Marin Condescu președinte Pandurii Tg. Jiu

" Ne-ar mai trebui niște jucători. Am conturat primul «11». Nu sunt probleme mari, ne trebuie doar două-trei retușuri "- Cornel Dinu administrator delegat Dinamo

Publicat: 15 07. 2008, 00:41
Actualizat: 15 07. 2008, 00:55