Victoria „sinistraților”!** Gălățenii s-au dezlănțuit: 4-0 cu chinezii de la Dalian Aerbin

Oțelul Galați a câștigat ieri primul amical din acest an: 4-0 cu Dalian Aerbin, o formație din prima ligă chineză. În partida disputată la Polop de la Marina, un oraș situat la o oră de mers cu autocarul de Oliva Nova, au evoluat și cei nouă jucători care au stat 45 de ore într‑un tren înzăpezit.

Întrebați despre rostul partidelor de verificare, majoritatea jucătorilor campioanei au spus că rezultatele nu contează. Totuși, după patru meciuri fără victorie, jucătorii gălățeni își doreau un succes în partida de ieri, din Spania, cu Dalian Aerbin (China, liga 1). Zis și făcut. Elevii lui Dorinel Munteanu au realizat o primă repriză perfectă, iar la pauză conduceau cu 3-0 după „dubla” lui Antal și reușita lui Punosevac. Giurgiu (60) a pus cireașa pe tort după o pasă superbă a noului transferat, Jaka Stromajer.

Au jucat toți „prizonierii” zăpezii

Refăcuți după cele 45 de ore petrecute în trenul înzăpezit la mijlocul acestei săptămâni, toți cei nouă jucători ai lui Dorinel Munteanu care au ajuns cu întârziere în cantonamentul de la Oliva Nova au fost utilizați ieri. Singurii care au jucat toate cele 90 de minute au fost Brăneț și Sîrghi. Cei care au prins minute mai puține au mai făcut câteva alergări (foto mic) după meci. „Mă bucur că am câștigat. Am jucat bine, dar important este să ne prezentăm bine în campionat. Sunt fericit că au revenit cei nouă, mă bazez pe absolut toți pentru sezonul de primăvară”, a spus ieri Dorinel.