Victoria renegatului!** VIDEO rezumat Steaua – Petrolul 2-1! Nikolic ține Steaua în luptă

This browser does not support the video element.

Vezi galeria foto - 43 poze

Echipa asta cine a făcut-o? Gigi, Meme sau Stoichiță? Nikolic și Florin Costea titulari, Tănase rezervă!!! Astea da surprize în primul 11 al Stelei din meciul cu Petrolul! Cred totuși că Becali nu e în stare de așa ceva, așa că merg pe mâna lui Stoichiță. Rezultatul final, 2-1, păstrează Steaua în lupta pentrutitlu!

Întrebarea serii era însă dacă telefonul va suna după pauză. Surprins vorbind la mobil de camerele televiziunii care a transmis Rapid – Steaua, Stoichiță nu va scăpa până la pensie de pecetea care i s-a pus, deantrenor umil și fără personalitate.

Bulversantul prim unsprezece al lui Stoichiță n-a avut claritate în primele 30 de minute. Mingea alerga greu spre poarta lui Hamutovski și doar șuturile de la distanță trimise de Tatu (27 și 29) și Chipciu (30) ne-au certificat că Steaua joacă pe teren propriu! Petrolul a fost echipa care a controlat jocul și care a și reușit să deschidă scorul, în minutul 33: centrare de pe dreapta a lui Boudjemaa și Hamza, aflat între Iliev și Chiricheș, înscrie cu capul pentru 0-1! Tot oaspeții rămân în ofensivă, Steaua pare dărâmată, ruptă în mai multe bucăți, iar Boudjemaa pătrunde în careu și trage puțin pe lângă poartă (37).

Prima fază de fotbal adevărat a Stelei vine abia în minutu 39 și înseamnă chiar egalarea: Chipciu centrează, Nikolic întoarce pentru Tibi Bălan, care mângâie mingea cu exteriorul, iar aceasta se duce cuminte la colț, în plasa porții lui Hamutovski: 1-1.

Tănase schimbă jocul!

După pauză, ne surprinde Mulțescu: îl scoate pe autorul golului, Hamza, probabil accidentat, pentru că altfel nu se poate explica o astfel de înlocuire! La Steaua intră Tănase în locul lui Florin Costea, iar jocul se schimbă: pasele merg mult mai bine, apar ocaziile, gazdele pun presiune, în timp ce Petrolul încearcă marea lovitură pe contraatac.

Nikolic e surpriza plăcută din primul unsprezece al Stelei, ține câte doi petroliști în spate și, în minule 55, îi pasează perfect, pe culoar, lui Tibi Bălan, care ratează șansa de a deveni erou în Ghencea, șutând puțin pe lângă poartă, de la 16 metri.

Steaua își joacă ultima șansă de a rămâne în lupta pentru titlu, încearcă și cu Răduț în locul lui Chipciu, schimbare pentru care cel fluierat e Gigi Becali! Rusescu, intrat în locul fluieratului Tatu, are ocazia reprizei a doua (75): trimite cu capul, din plonjon, dar Hamutovski scoate miraculos! Eroul Stelei va fi marginalizatul de până acum Nikolic, care înscrie din 5-6 metri după o bâlbâială a apărării peroliste (83). 2-1 la final, rezultat care păstreazăechipa lui Stoichiță la cinci puncte de liderul CFR!