Victor Pițurcă, după eșecul în fața Astrei: ”Am intrat într-o depresie fotbalistică! M-am obișnuit cu înfrângerile”

Victor Piturca, antrenorul formatiei Universitatea Craiova, paraseste terenul in pauza partidei cu FC Voluntari, ultima a optimilor de finala din Cupa Romaniei la fotbal, joi 31 octombrie 2019, la Vountari. ALEXANDRU DOBRE / MEDIAFAX FOTO

Antrenorul Craiovei Victor Pițurcă este supărat după ce echipa sa a pierdut în meciul cu Astra Giurgiu, elevii lui Andone fiind acum pe primul loc în Liga 1.

Victor Pițurcă, supărat după ce Universitatea Craiova a pierdut în partida cu Astra Giurgiu: ”Fotbalul se marchează pe goluri”

„Cred că se poate vorbi de o criză, însă fotbalul se joacă pe goluri. Nu marchezi, se întâmplă ce s-a întâmplat. A doua repriză a fost controlată tot de noi până am primit acel gol stupid. Ca de obicei, am intrat într-o depresie fotbalistică şi totul era cam la întâmplare. Nu a fost vorba de ritm. Ce, a avut Astra cumva vreun ritm?! Astra s-a apărat şi a jucat pe contraatac, cum a făcut de obicei. A fost vorba de circulaţia mingii, de circulaţia jucătorilor, de pasa finală. E vorba şi de valoare ca să realizezi faze de genul acesta.

În prima repriză a fost o mişcare bună, am avut oportunităţi de a marca, însă nu am făcut-o. Astrei trebuie să îi marchezi gol. Nu sunt nervos. Sunt supărat că am pierdut meciul, de ce aş fi nervos? M-am obişnuit cu înfrângerile la Craiova şi nu mai sunt nervos. N-am creionat absolut nicio strategie, mai sunt aceste două jocuri şi trebuie să obţinem cât se poate din aceste jocuri. E primul joc cu Voluntari şi trebuie să-l câştigăm. După, vom vreiona ceva pentru viitor, dacă va fi cazul”, a declarat Piţurcă, la Digi Sport.

Totodată, Pirțurcă a mai vorbit și despre Ivan, care a fost introdus pe teren la finalul meciului: ”În momentul în care pierd, nu sunt mulțumit de niciun jucător. Ivan ar fi fost titular, dacă n-ar fi fost bolnav”.

Astra a învins Craiova, pe teren propriu, 1-0, în etapa 20 din Liga 1 şi a urcat pe primul loc, cu 40 de puncte, devansând liderul CFR Cluj, care se află acum la două lungimi distanţă. Oltenii sunt pe locul trei, 34 de puncte.

Publicat: 08 12. 2019, 22:55
Actualizat: 08 12. 2019, 23:05