Victor Angelescu, anunț important după derby-ul Rapid – Universitatea Craiova: „99 la sută mai vine un jucător. Ne-am înțeles deja cu el. E ultimul”

victor-angelescu-anunta-un-transfer-la-rapid

Rapid – Universitatea Craiova s-a încheiat cu scorul de 1-2, în derby-ul de pe Arena Națională, din etapa 7 a Ligii 1. Finanțatorul giuleștenilor Victor Angelescu a anunțat un transfer pentru echipa antrenată de Mihai Iosif și a comentat fazele importante ale partidei.

Golurile meciului Rapid – Universitatea Craiova, 1-2, au fost marcate de Alexandru Albu (14), respectiv Jovan Markovic (83), Elvir Koljic (90+2). De asemenea, bucureștenii au evoluat cu un om mai puțin, Claudiu Belu primind cartonașul roșu, în minutul 44.

Nou – promovata Rapid a pierdut primul meci din această ediție a Ligii 1 şi a încasat primele goluri.

De partea cealaltă, Universitatea Craiova a obţinut prima victorie în deplasare în acest sezon.

Totodată, Angelescu a precizat că nu are niciun reproș pentru Claudiu Belu și a anunțat obiectivul echipei: menținerea în prima ligă. Rapid e în continuare pe locul doi în clasament, iar oltenii au urcat pe poziția a cincea.

„Am luat gol în minutul 92, ăsta este fotbalul, mergem înainte. Nu cred că e drept, dar mergem mai departe. Cum am văzut noi, în momentul în care joci cu un om în minus, e greu. Craiova este o echipă bună, s-a văzut asta. Acolo s-a rupt pentru noi. Nu am ce să-i reproşez lui Belu, sincer nu mi se pare primul de galben, dar nu stăm acum la detalii, se întâmplă. A făcut meciuri foarte bune Belu, iar acum a făcut o imprudenţă. Probabil că puteam să câştigăm.

Tactic, am dominat prima repriză, am dat şi gol, am avut o ocazie mare. E frustrant să iei goluri în minutele 84 şi 92, dar asta este. Eu nu vorbesc despre arbitraj şi nu îmi place să comentez. Am spus doar ce mi s-a părut. Nu ne-am făcut calcule câte puncte facem în primele şapte etape, dar e clar că suntem pe plus. Rezultatele au fost o surpriză plăcută pentru toţi cei din club” a declarat Victor Angelescu la Telekom Sport.

Finanțatorul celor de la Rapid a făcut un anunț important: „99% mai vine un jucător săptămâna viitoare. Deja ne-am înţeles cu el şi probabil că va fi ultimul. Posibil să vină şi al doilea, dar nu cred. Obiectivul este de a rămâne în prima ligă. Suntem bine unde suntem”.

Publicat: 29 08. 2021, 08:47